Reklama

Grzech czystych rączek

Grzech czystych rączek

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Wracamy do rozważań na temat encykliki Dominum et vivificantem, o Duchu Świętym, Panu i Ożywicielu. Jan Paweł II przypomina, że najważniejsze wypowiedzi Jezusa o Duchu Świętym pojawiły się w momencie, gdy odchodził i przygotowywał apostołów - a poprzez nich i nas - na to, że po Jego odejściu nie zostaniemy sierotami, lecz otrzymamy Tego, który przyjdzie. Jak czytamy w Ewangelii według św. Jana: On zaś, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie (J 16,7n.).
P

Przyznam, że lektura tego tekstu zawsze budziła we mnie niepokój. Przecież mówiliśmy, że Duch jest naszym Pocieszycielem, czyli Adwokatem. Tym, który staje po naszej stronie. Natomiast po przeczytaniu Ewangelii Janowej nie sposób uniknąć wrażenia, jakby był On naszym przeciwnikiem - tak jak przeciwnikiem jest sędzia, który osądza.

Co mogą oznaczać te groźne słowa: grzech, sprawiedliwość, sąd...? Grzech oznacza tu przede wszystkim niewiarę w to, że Jezus rzeczywiście dokonał naszego odkupienia. Sprawiedliwość - to ta ostateczna, w której zmartwychwstały Jezus, ukazując ją, daje nam nowe życie. Sąd oznacza, że zostanie zdemaskowany “książę tego świata", “władca tego świata" - czyli duch tego świata. A więc przekonanie o grzechu, sprawiedliwości i o sądzie nie służy potępieniu, lecz wskazuje na fakt, że odkupienie i zbawienie naprawdę na nas czeka. To zasadnicza...

7701

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]