Reklama

Groźna choroba wraca, Polska w grupie ryzyka

Groźna choroba wraca, Polska w grupie ryzyka

07.05.2018
Czyta się kilka minut
Poziom wyszczepialności przeciw odrze spadł poniżej 95-procentowej granicy gwarantującej tzw. odporność zbiorowiskową – zaalarmował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
Z

Z podobnym problemem boryka się wiele państw. W 2017 r. na odrę – chorobę grożącą poważnymi powikłaniami, dotychczas uważaną za niemal wyeliminowaną – zachorowało w Regionie Europejskim WHO 21 tys. osób, kilkadziesiąt zmarło.

W Serbii zachorowało 4 tys. osób. Przyczyna: drastyczny spadek szczepień niemowląt (w 2013 r. 93 proc., w 2016 r. – 81 proc.). Na Ukrainie tylko przy granicy z Polską odnotowano od początku 2018 r. przynajmniej 2 tys. zachorowań. Zwiększoną liczbę infekcji zgłaszają także Grecja, Rumunia, Francja, Włochy i Czechy (gdzie do pomocy w walce z epidemią skierowano lekarzy wojskowych; wskaźnik wyszczepialności wynosi tam 90 proc.).

Niedawno pisaliśmy w „Tygodniku” o „cyklu anty­szczepionkowym”, który przerywa dopiero wystąpienie epidemii (powszech.net/epidemia). Czy Polsce uda się uniknąć tego scenariusza?©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]