Reklama

Granice Nauki VI: Dwie Księgi

Granice Nauki VI: Dwie Księgi

29.09.2015
Czyta się kilka minut
Wykład ks. prof. Michała Hellera pt. „Czas i Wieczność. Konieczność i Wolność” 13 listopada rozpoczął VI edycję cieszących się dużą popularnością wykładów otwartych „Granice Nauki”, organizowanych w Krakowie przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz Tygodnik Powszechny. Tematem przewodnim VI edycji wykładów były „Dwe Księgi” – „Księga Przyrody” i „Księga Pisma” – czyli zagadnienia relacji między nauką a religią.
T

Tytuł serii nawiązuje do koncepcji pochodzącej z przełomu średniowiecza i renesansu, zgodnie z którą nauka (rozumiana wówczas jako „filozofia przyrody”) dostarcza wiedzy komplementarnej do prawd zawartych w Piśmie Świętym. Sama „Księga Przyrody” – jak głosi znane powiedzenie Galileusza – zapisana jest językiem matematyki.

Zgodnie z tą koncepcją badanie świata przyrody i studiowanie Objawienia miały być dwiema drogami prowadzącymi do odkrycia prawdy o Wszechświecie zaprojektowanym przez Stwórcę. Niektórzy współcześni uczeni, tacy jak Michał Heller czy John Lennox, którzy wygłosili pierwsze dwa wykłady podczas nowego cyklu „Granic Nauki”, wpisują się w powyższy sposób myślenia, godząc uprawianą przez siebie naukę z wiarą w istnienie Boga. Inni wybitni naukowcy podkreślają jednak, że na wszystkie pytania dotyczące Wszechświata odpowiadają nauki przyrodnicze i postulowanie...

4798

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]