Granice Nauki VI: Dwie Księgi

Wykład ks. prof. Michała Hellera pt. „Czas i Wieczność. Konieczność i Wolność” 13 listopada rozpoczął VI edycję cieszących się dużą popularnością wykładów otwartych „Granice Nauki”, organizowanych w Krakowie przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz Tygodnik Powszechny. Tematem przewodnim VI edycji wykładów były „Dwe Księgi” – „Księga Przyrody” i „Księga Pisma” – czyli zagadnienia relacji między nauką a religią.

Tytuł serii nawiązuje do koncepcji pochodzącej z przełomu średniowiecza i renesansu, zgodnie z którą nauka (rozumiana wówczas jako „filozofia przyrody”) dostarcza wiedzy komplementarnej do prawd zawartych w Piśmie Świętym. Sama „Księga Przyrody” – jak głosi znane powiedzenie Galileusza – zapisana jest językiem matematyki.

Zgodnie z tą koncepcją badanie świata przyrody i studiowanie Objawienia miały być dwiema drogami prowadzącymi do odkrycia prawdy o Wszechświecie zaprojektowanym przez Stwórcę. Niektórzy współcześni uczeni, tacy jak Michał Heller czy John Lennox, którzy wygłosili pierwsze dwa wykłady podczas nowego cyklu „Granic Nauki”, wpisują się w powyższy sposób myślenia, godząc uprawianą przez siebie naukę z wiarą w istnienie Boga. Inni wybitni naukowcy podkreślają jednak, że na wszystkie pytania dotyczące Wszechświata odpowiadają nauki przyrodnicze i postulowanie istnienia Boga nie jest już potrzebne. Zwolennicy obu światopoglądów często podkreślają jednak głęboką racjonalność zawartą we Wszechświecie, odkrywaną przez nauki przyrodnicze, której spostrzeżenie wywołuje głębokie przeżycia metafizyczne. W tym kontekście na przykład Albert Einstein mawiał, że jest człowiekiem religijnym, a także że jedynymi prawdziwie religijnymi osobami są naukowcy.

Wszystko to sprawia, że wbrew obiegowym opiniom relacje pomiędzy nauką a religią należą do bardzo wyrafinowanych, a przeciwne stanowiska światopoglądowe różnią się często wyłącznie innym rozłożeniem akcentów na takim samym zestawie tez. Mamy nadzieję, że dzięki serii wykładów Granice Nauki VI: Dwie Księgi udało nam rzucić nieco światła na te zagadnienia.

Wysłuchaj wykładów na kanale Youtube Centrum Kopernika:

1. Czas i Wieczność. Konieczność i Wolność - ks. prof. Michał Heller

Adres URL dla Zdalne wideo

2. Has Science Buried God? - prof. John Lennox

Adres URL dla Zdalne wideo

3. Poznaj samego siebie: filozoficzne problemy religijnego ideału - dr hab. Piotr Sikora

poznaj_samego_siebie_filozoficzne_problemy_religijnego_idealu_piotr_sikora

4. Logika w teologii - ks. dr hab. Adam Olszewski

logika_w_teologii_adam_olszewski

5. Błąd Kartezjusza: dusza mierzona zegarkiem - Krzysztof Cipora

Adres URL dla Zdalne wideo

6. Mózg a przeżycia religijne - Maciej Dulewicz

mozg_a_przezycia_religijne_maciej_dulewicz

7. Galileusz w Rosji - s. dr hab. Teresa Obolevitch

Adres URL dla Zdalne wideo

8. Czy nasz kompas moralny zawsze wskazuje na największe dobro? - Łukasz Kwiatek

czy_nasz_kompas_moralny_zawsze_wskazuje_najwieksze_dobro_lukasz_kwiatek

9. Wola: Silna? Słaba? Wolna? - dr Mateusz Hohol

wola_slaba_silna_wolna_mateusz_hohol

10. Jak wyznaczyć liczbę Bogów? - ks. dr hab. Wojciech Grygiel

jak_wyznaczyc_liczbe_bogow_wojciech_grygiel

11. Wyzwania teologii z perspektywy nauki - o. dr Jacek Prusak

wyzwania_teologii_z_perspektywy_nauki_jacek_prusak

12. Czy Wszechświat jest dziełem sztuki? - dr Łukasz Lamża

czy_wszechswiat_jest_dzielem_sztuki_lukasz_lamza

13. Science and Religion in Italy - prof. Giandomenico Boffi

Adres URL dla Zdalne wideo

„Granice Nauki” to seria wykładów otwartych odbywających się w krakowskich kawiarniach, podczas której zarówno wybitni uczeni, jak i młodzi naukowcy, odpowiadają na odwieczne pytania filozofów z perspektywy najnowszych teorii naukowych. W poprzednich edycjach tej serii wykłady wygłosili m.in. profesorowie: Patricia Churchland, Jerzy Vetulani, Jan Łomnicki, Ryszard Tadeusiewicz, Edward Nęcka, January Weiner i Jerzy Stelmach. Nagrania poprzednich wykładów znaleźć można na kanale youtube Centrum Kopernika (youtube.com/copernicuscenter) oraz w serwisie GraniceNauki.pl.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]