Reklama

Gram w zielone

Gram w zielone

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Zapewne są w naszym szarym kraju miłośnicy zimy. Czuję wobec nich obcość duchową. Ponure, zimne, ciemne miesiące udaje mi się przetrwać wyłącznie dzięki zielonej sałacie, kwiatom cieplarnianym oraz wytężonej pracy umysłowej. Właśnie znów oddałam do druku owoc zimowych miesięcy, Język Trolli, a ledwie poprawiłam ostatni przecinek w ostatniej korekcie - nastała wiosna.
C

Co za piękne, niezwykłe, zbawcze chwile! Uwolniony z miasta człowiek czuje się tak, jakby to z niego wyrastały te wszystkie listeczki, źdźbła i pączki. Osłabiony, wchodzi do lasu - a tam wszystko aż dygocze od sprężonej energii, "tej siły, która przez zielony lont prze kwiaty" (Dylan Thomas), która wypycha zieleń z patyków i nagich gałęzi, spomiędzy zeschłych traw i zeszłorocznych, zbutwiałych pokładów liści. W czarnych, lśniących kałużach pływają drobne białe płatki i odbija się jasne niebo. Ogród - przekopany, wypielony, wygrabiony po zimie - pachnie dymem z palonych liści i badyli. Śpiewają ptaki. Przelatuje lekki deszczyk i powietrze wypełnia się nowym zapachem - świeżym, słodkim, upajającym aromatem ziemi, młodej trawy, zgniecionych liści bodziszka, wilgoci, ciepła, życia.

Czy miłośnik zimy zna w ogóle takie chwile euforii, w których, ku własnemu...

6984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]