Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Gimnazjalistki i reszta świata

Gimnazjalistki i reszta świata

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Debiutancka powieść Anny Cieplak to, po pierwsze, książka dla młodzieży – zarówno w warstwie fabularnej, jak i – co szczególnie cenne – językowej.
M

Ma być czysto” to historia dwóch gimnazjalistek oraz ich rodzin. Dziewczyny zmagają się z problemami, które z perspektywy dorosłych mogą wydawać się banalne, jednak autorka od początku do końca traktuje je z należytą powagą i szacunkiem, dzięki czemu zamiast serii komunałów i uogólnień otrzymujemy wnikliwe portrety psychologiczne. Po drugie, pisząc o współczesnych nastolatkach, trzeba wejść głęboko w język nowych mediów, który dla bohaterek Cieplak jest już całkowicie naturalny – tu również powieść zaskakuje pozytywnie. Po trzecie, autorka prezentuje nam wnikliwą panoramę społeczną, gdzie zderzone jest życie na blokowisku i deweloperskim osiedlu, czyli obraz Polski w pigułce. Choćby z tych trzech powodów (a można by wymienić ich więcej), „Ma być czysto” to jeden z najciekawszych debiutów ostatniego roku. ©

Anna Cieplak, MA BYĆ CZYSTO, Krytyka Polityczna, Warszawa 2016

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]