Gala "Szkoły Dialogu"

Zajmowanie się historią Żydów buduje "zrozumienie dla innych kultur, religii, buduje tolerancję".

10.01.2015

Czyta się kilka minut

Gala "Szkoły Dialogu"/ foto: Jarek Barańsk / foto: Jarek Barańsk
Gala "Szkoły Dialogu"/ foto: Jarek Barańsk / foto: Jarek Barańsk

Ponad tysiąc uczniów z 200 szkół wzięło udział w „Szkole Dialogu”, której celem jest odkrywanie żydowskiej przeszłości miast i miasteczek oraz budzenie odpowiedzialność za zachowanie pamięci. W piątek, w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się Gala "Szkoły Dialogu" podsumowująca projekty uczniowskie zrealizowane w 2014 r.

Szkoła Dialogu to największy program edukacyjny realizowany przez fundację Forum Dialogu. Program jest prowadzony głównie w małych miejscowościach w całej Polsce, które przed wojna były w dużym stopniu zamieszkane przez społeczność żydowską. W ramach cyklu 4 warsztatów młodzież, przy wsparciu trenerów Forum, przygotowuje wycieczkę po miejscach związanych z żydowską historią swojej miejscowości. Uczestnicy przeprowadzają wywiady ze starszymi mieszkańcami, poszukują informacji w bibliotekach, muzeach i archiwach po to, by odtworzyć obraz życia żydowskiego w swoich miasteczkach. - Za każdą ze szkół, za każdą z osób stoi bardzo szczególne doświadczenie odkrywania żydowskiej przeszłości ich miejscowości. Czasem wzruszenia, czasem trudności – mówi Zuzanna Radzik z Forum.

Podczas piątkowej Gali w Teatrze Wielkim nagrodzono najciekawsze projekty zrealizowane przez uczniów w 2014 r. Zwyciężyli uczniowie ze Społecznego Gimnazjum "Wyspianum" w Mławie.

Zrealizowali oni projekt "Nieobecni - obecni", czyli szereg działań w przestrzeni publicznej, m.in. wycieczki do mieście śladami jego żydowskich mieszkańców, koncert, dwie wystawy fotografii, akcja informacyjna, a także konkurs plastyczny. W nagrodę uczniowie pojadą na wyjazd studyjny do Krakowa.

Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu RP powiedział podczas Galii w Teatrze Wielkim, że udział młodzieży w takich inicjatywach jak „Szkoła Dialogu” jest ważny również dla starszych pokoleń. - To pokazuje stosunek nas wszystkich do ludzi, którzy pamiętają ten czas, do historii, budynków, rzeczy niematerialnych, do świata, który już nie istnieje. Jest wartością samą w sobie – mówił.

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Małgorzata Fuszara mówiąc o programie "Szkoła Dialogu" zacytowała jego przesłanie: "wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęci". Podkreśliła, że siłą tego projektu, jest to, że opiera się ona na pracy własnej uczniów wspartej przez trenerów i nauczycieli i na osadzeniu go w lokalności, poznaniu miejsca, w którym się żyje, w tym jego historii.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]