Reklama

Furtka z węglem

Furtka z węglem

04.11.2021
Czyta się kilka minut
COP26: Polska już w kolejnej dekadzie zrezygnuje z węgla? Byłby to wielki zwrot w polityce rządu w Warszawie. Gdyby tylko to była prawda.
Kopalnia węgla i elektrownia Turów, maj 2021 r. / FOT. Krzysztof Kaniewski/REPORTER
W

Wiadomość brzmiała naprawdę sensacyjnie. Podczas szczytu klimatycznego w Glasgow Polska miała się zobowiązać do tego, że już w kolejnej dekadzie zrezygnuje z węgla. Ale wiadomość ta nie jest prawdziwa. Okazało się, że politycy wykorzystali nieścisłość, która szeroko otworzyła pole do interpretacji. W Glasgow powstał kolejny dokument, który – poza tym, że pięknie brzmi – może wnosić niewiele.

Rząd w Warszawie jak diabeł święconej wody wystrzega się deklaracji dotyczącej tego, kiedy nasz kraj stanie się neutralny dla klimatu. Bruksela kilka miesięcy temu z trudem wynegocjowała z naszymi władzami, by nie sprzeciwiały się deklaracji osiągnięcia przez całą Unię Europejską neutralności klimatycznej w 2050 r., ale w jaki dokładnie sposób nasz kraj się do tego przyłoży, do tej pory nie wiadomo. Szczególnie że ostatnia kopalnia węgla w Polsce ma zostać zamknięta – zgodnie z rządowymi dokumentami – w 2049 r. Żadnych nowych deklaracji w tej sprawie przed szczytem w Glasgow nie było. Dziś przez kilka godzin Polskę stawiano obok takich potęg gospodarczych jak Kanada czy Korea Południowa, które podpisały się pod deklaracją zawartą podczas COP26. Brytyjczycy, którzy są gospodarzami oenzetowskiego szczytu w Glasgow, na stronach rządowych poinformowali, że udało się wynegocjować porozumienie już podpisane przez ponad 40 państw, w którym zobowiązują się one do „szybkiego zwiększenia skali wdrażania czystej energetyki”. Przede wszystkim sygnatariusze zapowiedzieli odejście od węgla. „Państwa rozwinięte” mają to uczynić w latach 30., a „reszta świata” w latach 40.


CZYTAJ TAKŻE

WYMIERANIE NA BOGATO: Zanim szczyt klimatyczny w Glasgow się zaczął, jego wynik został przesądzony. Żadnego spektakularnego sukcesu nie będzie. Zdecydowali o tym przywódcy 20 największych gospodarek świata i jednocześnie najwięksi emitenci gazów cieplarnianych >>>


Oczywistym mogłoby się wydawać, że Polska, która od ćwierć wieku należy do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (jesteśmy 23. gospodarką świata), znajduje się w gronie „państw rozwiniętych”.  Nic z tego. Kubeł zimnej wody wieszczącym przełom wylał na głowę rzecznik Ministerstwa Klimatu, który na Twitterze napisał, że Polska będzie odchodzić od węgla w latach 40. Z informacji uzyskanych przez „Tygodnik” od osób związanych z polską delegacją w Glasgow wynika, że nasi negocjatorzy przyjęli, iż „państwa rozwinięte” to grupa G20, a nas w tej grupie nie ma. Czyli nasze plany się nie zmieniają, a podpis pod deklaracją nie kosztował Warszawy nic, bo potwierdziła jedynie to, co w planach już miała.

Czy niejednoznaczne zapisy deklaracji to przeoczenie, które Warszawa – możliwe, że nie jako jedyna – wykorzystała, czy może prący do sukcesu Brytyjczycy zostawili tę furtkę celowo? Na pewno nie jest to pierwszy taki dokument, którego podpisanie ogłoszono w Glasgow. Kilka dni temu odtrąbiono zawarcie „bezprecedensowego sojuszu” rządów, inwestorów, przedsiębiorstw, organizacji i ludów tubylczych na rzecz ochrony lasów. Podpisała się także Polska. Dokument ma taką samą wagę, jak gdybyśmy obiecali, że nie będziemy u nas karczować lasu deszczowego pod palmy olejowe.

Wygrzewający się w blasku takich pięknych deklaracji politycy zapewne mogą na tym coś ugrać. Przegra klimat, a my razem z nim.


KRYZYS KLIMATYCZNY: CZYTAJ WIĘCEJ W SERWISIE SPEJCALNYM >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka specjalizująca się w tematyce międzynarodowej, ekologicznej oraz społecznego wpływu nowych technologii. Współautorka (z Wojciechem Brzezińskim) książki "Strefy Cyberwojny" (wyd...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]