Reklama

Frędzle

Frędzle

07.06.2021
Czyta się kilka minut
Z

Zwis męski ozdobny – w przypadku malowniczego ortodoksa – to nie tylko pejsy, ale i wystające spod koszuli sznurki. Widoczny znak spełniania przykazania, by nosić frędzle na krajach swoich szat (zob. Lb 15, 37-41 i Pwt 22, 12). W starożytności nie brakowało czwororożnych okryć, później zaczęto nosić pod ubraniem rodzaj miniponczo, a owe sznurki to wystające zakończenia rytualnych frędzli, zwane po hebrajsku cicit. Frędzle – według Biblii – mają przypominać o Bożych przykazaniach i chronić przed folgowaniem pożądaniu. Ilustruje to historia zapisana w Talmudzie.

Pewien człowiek, który skrupulatnie przestrzegał przykazania, by nosić cicit, usłyszał, że w jednym z zamorskich miast jest prostytutka, która bierze 400 złotych monet jako zapłatę za usługę. Wysłał jej pieniądze i umówił się na spotkanie. Gdy nadszedł czas, zjawił się w jej domu. Prostytutka przygotowała dla niego...

2917

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]