Reklama

Ładowanie...

Frędzle

07.06.2021
Czyta się kilka minut
Z

Zwis męski ozdobny – w przypadku malowniczego ortodoksa – to nie tylko pejsy, ale i wystające spod koszuli sznurki. Widoczny znak spełniania przykazania, by nosić frędzle na krajach swoich szat (zob. Lb 15, 37-41 i Pwt 22, 12). W starożytności nie brakowało czwororożnych okryć, później zaczęto nosić pod ubraniem rodzaj miniponczo, a owe sznurki to wystające zakończenia rytualnych frędzli, zwane po hebrajsku cicit. Frędzle – według Biblii – mają przypominać o Bożych przykazaniach i chronić przed folgowaniem pożądaniu. Ilustruje to historia zapisana w Talmudzie.

Pewien człowiek, który skrupulatnie przestrzegał przykazania, by nosić cicit, usłyszał, że w jednym z zamorskich miast jest prostytutka, która bierze 400 złotych monet jako zapłatę za usługę. Wysłał jej pieniądze i umówił się na spotkanie. Gdy nadszedł czas, zjawił się w jej domu. Prostytutka przygotowała dla niego...

2917

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]