Reklama

Ładowanie...

Formy nieobecności

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Punktem ogniskującym historie opowiedziane w tej książce jest miejsce: lubelska kamienica. Narrację rozpoczyna rzeczowy opis, niby z urzędowego rejestru: Jest trzypiętrowa, otynkowana, z dachem dwuspadowym o więźbie drewnianej, z sienią pośrodku, na planie prostokąta. Zbudowano ją czterysta siedemdziesiąt lat temu. (...) W wieku dziewiętnastym przeszła na własność małżeństwa Arnsztajnów - Franciszki i Marka. Ona była poetką, on doktorem medycyny.
W

W splocie opowieści właśnie historia Franciszki Arnsztajnowej stanowi nić najwyraźniejszą. Urodzona w 1865 roku w Lublinie, córka żydowskiego kupca, siostra sławnego filozofa Emila Meyersona, była działaczką niepodległościową, autorką młodopolskich wierszy z silną nutą obywatelską. Przyjaźniła się z młodszym o 38 lat Józefem Czechowiczem, razem zakładali lubelski Związek Literatów, wydali wspólny tom wierszy “Stare kamienie". W 1934 roku przeniosła się do Warszawy, tu doczekała wojny.

Pisze Hanna Krall:

“Znajome pisarki znalazły schronienie pod Warszawą - bezpieczne i całkiem wygodne. Może pani tam mieszkać do końca wojny, zapewniały Franciszkę Arnsztajnową, ale F. A. powiedziała, że podejmie inną decyzję. Pójdzie do getta.

Przyjaciółka spytała - dlaczego do getta.

Żeby być ze wszystkimi, wyjaśniła Franciszka...

4188

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]