Reklama

Formy nieobecności

Formy nieobecności

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Punktem ogniskującym historie opowiedziane w tej książce jest miejsce: lubelska kamienica. Narrację rozpoczyna rzeczowy opis, niby z urzędowego rejestru: Jest trzypiętrowa, otynkowana, z dachem dwuspadowym o więźbie drewnianej, z sienią pośrodku, na planie prostokąta. Zbudowano ją czterysta siedemdziesiąt lat temu. (...) W wieku dziewiętnastym przeszła na własność małżeństwa Arnsztajnów - Franciszki i Marka. Ona była poetką, on doktorem medycyny.
W

W splocie opowieści właśnie historia Franciszki Arnsztajnowej stanowi nić najwyraźniejszą. Urodzona w 1865 roku w Lublinie, córka żydowskiego kupca, siostra sławnego filozofa Emila Meyersona, była działaczką niepodległościową, autorką młodopolskich wierszy z silną nutą obywatelską. Przyjaźniła się z młodszym o 38 lat Józefem Czechowiczem, razem zakładali lubelski Związek Literatów, wydali wspólny tom wierszy “Stare kamienie". W 1934 roku przeniosła się do Warszawy, tu doczekała wojny.

Pisze Hanna Krall:

“Znajome pisarki znalazły schronienie pod Warszawą - bezpieczne i całkiem wygodne. Może pani tam mieszkać do końca wojny, zapewniały Franciszkę Arnsztajnową, ale F. A. powiedziała, że podejmie inną decyzję. Pójdzie do getta.

Przyjaciółka spytała - dlaczego do getta.

Żeby być ze wszystkimi, wyjaśniła Franciszka...

4188

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]