Reklama

Filmiki

Filmiki

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Podczas festiwalu w Łagowie podeszła do mnie sympatyczna filmoznawczyni z Węgier, by pogratulować kondycji polskiego kina. Poprosiłem o konkrety. Usłyszałem nieśmiałe: "Nikifor?. "No dobrze - pytam - co jeszcze?. Milczenie. W końcu sam zaczynam wymieniać tytuły: "Komornik, "Wesele, "Ono. W odpowiedzi słyszę: "Ne, ne, ne. No właśnie: NE!.
"Francuski numer" w reż. Roberta Wichrowskiego
D

Dlaczego jest tak źle, skoro niby jest tak dobrze? Od wielu miesięcy mam wrażenie, że mieszkam w kraju głuchoniemych i niedowidzących. Nie nazywa się rzeczy po imieniu. Nawet kiedy czytam, że polskie kino jest słabe, a filmy w większości marne, to natychmiast ów wywód zostaje obwarowany akapitami strachliwych wycofań, które łagodzą bądź w ogóle podważają sens wcześniejszych, mocnych deklaracji.

Ptaszki, motylki, nudziarze

Może rzeczywiście najnowsze polskie kino większości krytyków bardzo się podoba i nie czekają na nic więcej. Oceny i przyzwyczajenia zawsze będą się różnić. Dlatego piszę ten pamflet wyłącznie we własnym imieniu. Piszę go ze smutkiem, bo kino polskie, które teraz oglądam, nie jest moje. To nie są moi bohaterowie i nie mój świat. Wolałbym, żeby było inaczej.

Raz jeszcze sięgnąłem do nieocenionej...

14810

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]