Reklama

Figura niemożliwa

Figura niemożliwa

10.12.2018
Czyta się kilka minut
Zamiast przypominać do znudzenia o dzikich zwierzętach, jakimi ponoć jesteśmy w środku, Grzegorz Zgliński w najnowszym filmie przypisuje „braciom mniejszym” nadprzyrodzoną rolę w ludzkim życiu.
Kadr z filmu „Zwierzęta” VELVET SPOON / MATERIAŁY PRASOWE
T

To one bywają wcieleniem sprawczej siły przypadku, to one zawstydzają nas czasem swoją nadwiedzą, mogą nawet stać się łącznikiem między równoległymi poziomami rzeczywistości. W tym miejscu należałoby wstawić znak mrugnięcia okiem – a szkoda, bo to wizja filmowo nader pociągająca, potraktowana jednak w „Zwierzętach” bez wielkich zobowiązań.

W scenerii sielskiej niczym reklama czekolady (brakuje tylko szczęśliwych fioletowych krów) umieszcza polsko-szwajcarski reżyser opowieść, która już od pierwszego ujęcia zapowiada się jako horror, może nawet eschatologiczny. Do alpejskiej bajki docieramy bowiem niepokojąco długim, skąpanym w czerwonym świetle tunelem. Ann (Birgit Minichmayr) i Nick (Philipp Hochmair), bezdzietna para Austriaków koło czterdziestki, udają się do swojej górskiej chaty, by podreperować szwankujący związek i poświęcić się pracy mniej lub bardziej twórczej. On...

4722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]