Znamy program Festiwalu Conrada!

Organizatorzy festiwalu ogłosili właśnie pełny program tegorocznej edycji "Pod prąd", która odbędzie się 19 – 25 października 2015 roku w Krakowie.

07.09.2015

Czyta się kilka minut

 /
/

Organizatorami Festiwalu Conrada są: Fundacja Tygodnika Powszechnego, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Miasto Kraków.

We wstępie do dodatku fesitwlowego Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada pisze:

Literatura idąca pod prąd jest często utożsamiana z literaturą politycznie zaangażowaną, interweniującą w sprawach społecznych, zabierającą głos w debacie nad kształtem świata, w którym żyjemy.


CZYTAJ WSZYSTKIE TEKSRY Z DODATKU CONRAD.


To niezwykle istotny aspekt twórczości literackiej. Krytyczny, odważny udział w debacie publicznej to – według wielu – obowiązek każdej pisarki i każdego pisarza. Nie chodzi przy tym o to, by wierszom, powieściom, esejom i opowiadaniom nadawać publicystyczną funkcję. Artykuł prasowy, komentarz medialny, news – te narzędzia umożliwiają szybszy i efektywniejszy sposób komunikacji, za ich pomocą można reagować niemal w czasie rzeczywistym, informować i wpływać na opinię publiczną, wyrażać swe stanowisko i bronić tych, którzy w danej chwili potrzebują ochrony.
Literatura pełni inną rolę, równie ważną: pozwala nie tylko reagować, ale też przepracowywać problemy, z którymi jednostki i wspólnoty nie mogą sobie poradzić. Zwraca nam również uwagę na, zdawałoby się, oczywisty fakt, że język, którym się posługujemy, nie jest obojętny, że niektóre problemy społeczne bardzo często właśnie w języku mają swe źródło.


ZOBACZ PEŁNY PROGRAM FESTIWALU.


Jeśli w ramach siódmej edycji Festiwalu Conrada stawiamy na literaturę, która idzie pod prąd, która występuje przeciwko pewnym sposobom myślenia i działania, mówienia i istnienia, opowiadania i zamieszkiwania świata, to chodzi nam przede wszystkim o takie książki, które – jak mówił Kafka – są siekierą na zamarznięte morze wewnątrz nas. Wewnątrz każdego z nas, ale też wewnątrz naszej wspólnoty, która tylko wtedy będzie naprawdę mocna, gdy nauczy się współistnieć i współdziałać z innymi wspólnotami, gdy nie będzie obsesyjnie uszczelniać swych granic, gdy nie będzie upraszczać opowieści o swej przeszłości, a zarazem gdy nie zarzuci pracy opowiadania.

Na miano literatury idącej pod prąd zasługuje w naszym przekonaniu każde dzieło, które pozwala nam na bardziej krytyczny i bardziej świadomy udział w tym, co wspólne. Właśnie w tym celu zapraszamy Państwa do Krakowa w trzecim tygodniu października – spróbujmy razem poczytać, pomyśleć, podyskutować i pomieszkać we wspólnym, ale różnorodnym świecie. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Urodzony w 1978 r. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego.… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2015

Artykuł pochodzi z dodatku „Conrad (02/2015): Pod prąd