Ładowanie...
Znamy program Festiwalu Conrada!
Znamy program Festiwalu Conrada!
Organizatorami Festiwalu Conrada są: Fundacja Tygodnika Powszechnego, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Miasto Kraków.
We wstępie do dodatku fesitwlowego Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada pisze:
Literatura idąca pod prąd jest często utożsamiana z literaturą politycznie zaangażowaną, interweniującą w sprawach społecznych, zabierającą głos w debacie nad kształtem świata, w którym żyjemy.
CZYTAJ WSZYSTKIE TEKSRY Z DODATKU CONRAD.
To niezwykle istotny aspekt twórczości literackiej. Krytyczny, odważny udział w debacie publicznej to – według wielu – obowiązek każdej pisarki i każdego pisarza. Nie chodzi przy tym o to, by wierszom, powieściom, esejom i opowiadaniom nadawać publicystyczną funkcję. Artykuł prasowy, komentarz medialny, news – te narzędzia umożliwiają szybszy i efektywniejszy sposób komunikacji, za ich pomocą można reagować niemal w czasie rzeczywistym, informować i wpływać na opinię publiczną, wyrażać swe stanowisko i bronić tych, którzy w danej chwili potrzebują ochrony.
Literatura pełni inną rolę, równie ważną: pozwala nie tylko reagować, ale też przepracowywać problemy, z którymi jednostki i wspólnoty nie mogą sobie poradzić. Zwraca nam również uwagę na, zdawałoby się, oczywisty fakt, że język, którym się posługujemy, nie jest obojętny, że niektóre problemy społeczne bardzo często właśnie w języku mają swe źródło.
ZOBACZ PEŁNY PROGRAM FESTIWALU.
Jeśli w ramach siódmej edycji Festiwalu Conrada stawiamy na literaturę, która idzie pod prąd, która występuje przeciwko pewnym sposobom myślenia i działania, mówienia i istnienia, opowiadania i zamieszkiwania świata, to chodzi nam przede wszystkim o takie książki, które – jak mówił Kafka – są siekierą na zamarznięte morze wewnątrz nas. Wewnątrz każdego z nas, ale też wewnątrz naszej wspólnoty, która tylko wtedy będzie naprawdę mocna, gdy nauczy się współistnieć i współdziałać z innymi wspólnotami, gdy nie będzie obsesyjnie uszczelniać swych granic, gdy nie będzie upraszczać opowieści o swej przeszłości, a zarazem gdy nie zarzuci pracy opowiadania.
Na miano literatury idącej pod prąd zasługuje w naszym przekonaniu każde dzieło, które pozwala nam na bardziej krytyczny i bardziej świadomy udział w tym, co wspólne. Właśnie w tym celu zapraszamy Państwa do Krakowa w trzecim tygodniu października – spróbujmy razem poczytać, pomyśleć, podyskutować i pomieszkać we wspólnym, ale różnorodnym świecie. ©℗
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]