Reklama

Ładowanie...

Znamy program Festiwalu Conrada!

Znamy program Festiwalu Conrada!

07.09.2015
Czyta się kilka minut
Organizatorzy festiwalu ogłosili właśnie pełny program tegorocznej edycji "Pod prąd", która odbędzie się 19 – 25 października 2015 roku w Krakowie.
O

Organizatorami Festiwalu Conrada są: Fundacja Tygodnika Powszechnego, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Miasto Kraków.

We wstępie do dodatku fesitwlowego Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada pisze:

Literatura idąca pod prąd jest często utożsamiana z literaturą politycznie zaangażowaną, interweniującą w sprawach społecznych, zabierającą głos w debacie nad kształtem świata, w którym żyjemy.


CZYTAJ WSZYSTKIE TEKSRY Z DODATKU CONRAD.


To niezwykle istotny aspekt twórczości literackiej. Krytyczny, odważny udział w debacie publicznej to – według wielu – obowiązek każdej pisarki i każdego pisarza. Nie chodzi przy tym o to, by wierszom, powieściom, esejom i opowiadaniom nadawać publicystyczną funkcję. Artykuł prasowy, komentarz medialny, news – te narzędzia umożliwiają szybszy i efektywniejszy sposób komunikacji, za ich pomocą można reagować niemal w czasie rzeczywistym, informować i wpływać na opinię publiczną, wyrażać swe stanowisko i bronić tych, którzy w danej chwili potrzebują ochrony.
Literatura pełni inną rolę, równie ważną: pozwala nie tylko reagować, ale też przepracowywać problemy, z którymi jednostki i wspólnoty nie mogą sobie poradzić. Zwraca nam również uwagę na, zdawałoby się, oczywisty fakt, że język, którym się posługujemy, nie jest obojętny, że niektóre problemy społeczne bardzo często właśnie w języku mają swe źródło.


ZOBACZ PEŁNY PROGRAM FESTIWALU.


Jeśli w ramach siódmej edycji Festiwalu Conrada stawiamy na literaturę, która idzie pod prąd, która występuje przeciwko pewnym sposobom myślenia i działania, mówienia i istnienia, opowiadania i zamieszkiwania świata, to chodzi nam przede wszystkim o takie książki, które – jak mówił Kafka – są siekierą na zamarznięte morze wewnątrz nas. Wewnątrz każdego z nas, ale też wewnątrz naszej wspólnoty, która tylko wtedy będzie naprawdę mocna, gdy nauczy się współistnieć i współdziałać z innymi wspólnotami, gdy nie będzie obsesyjnie uszczelniać swych granic, gdy nie będzie upraszczać opowieści o swej przeszłości, a zarazem gdy nie zarzuci pracy opowiadania.

Na miano literatury idącej pod prąd zasługuje w naszym przekonaniu każde dzieło, które pozwala nam na bardziej krytyczny i bardziej świadomy udział w tym, co wspólne. Właśnie w tym celu zapraszamy Państwa do Krakowa w trzecim tygodniu października – spróbujmy razem poczytać, pomyśleć, podyskutować i pomieszkać we wspólnym, ale różnorodnym świecie. ©℗

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury "Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]