Reklama

Fałszywe wspomnienia

Fałszywe wspomnienia

02.10.2017
Czyta się kilka minut
Przywoływanie wspomnień ma więcej wspólnego z posługiwaniem się wyobraźnią niż z odtwarzaniem danych zapisanych na twardym dysku. Łatwo pomylić fikcję z rzeczywistością.
AKG-IMAGES / EAST NEWS
N

Niemal wszyscy doświadczamy ograniczeń własnej pamięci. Z upływem czasu ulatują z niej słowa i fakty, zacierają się wspomnienia. Wiele osób notorycznie zapomina nawet, po co właśnie weszło do innego pokoju albo usiadło do komputera. Czasami jednak pamięć nie tylko nas zawodzi, ale wręcz zwodzi: przywołuje wspomnienia czegoś, co nigdy sie nie wydarzyło.

Wszechobecna sekta satanistów

W 1990 r. Gary Ramona, zajmujący kierownicze stanowisko w cenionej winiarni w kalifornijskim hrabstwie Napa Valley, został oskarżony przez swoją 19-letnią córkę Holly o to, że pomiędzy 5. a 16. rokiem życia wielokrotnie wykorzystywał ją seksualnie. Ramona zaprzeczał oskarżeniom, ale niewielu dawało mu wiarę. Jego życie runęło w gruzach – stracił rodzinę, dom i świetnie płatną pracę.

Holly wysunęła oskarżenia kilka miesięcy po rozpoczęciu wizyt u terapeutki Marche Isabelli, do której...

9555

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo ciekawy artykuł. Mam jednak nadzieję, że nie przyczyni się do deprecjonowania psychoterapii. Odbiorcy mają tendencję do generalizowania, rozciągania oszustw kilku szarlatanów na całą dziedzinę. A to byłoby ze szkodą dla wielu osób, które pomocy psychoterapii bardzo potrzebują

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]