Reklama

Fałszywe wspomnienia

Fałszywe wspomnienia

02.10.2017
Czyta się kilka minut
Przywoływanie wspomnień ma więcej wspólnego z posługiwaniem się wyobraźnią niż z odtwarzaniem danych zapisanych na twardym dysku. Łatwo pomylić fikcję z rzeczywistością.
AKG-IMAGES / EAST NEWS
N

Niemal wszyscy doświadczamy ograniczeń własnej pamięci. Z upływem czasu ulatują z niej słowa i fakty, zacierają się wspomnienia. Wiele osób notorycznie zapomina nawet, po co właśnie weszło do innego pokoju albo usiadło do komputera. Czasami jednak pamięć nie tylko nas zawodzi, ale wręcz zwodzi: przywołuje wspomnienia czegoś, co nigdy sie nie wydarzyło.

Wszechobecna sekta satanistów

W 1990 r. Gary Ramona, zajmujący kierownicze stanowisko w cenionej winiarni w kalifornijskim hrabstwie Napa Valley, został oskarżony przez swoją 19-letnią córkę Holly o to, że pomiędzy 5. a 16. rokiem życia wielokrotnie wykorzystywał ją seksualnie. Ramona zaprzeczał oskarżeniom, ale niewielu dawało mu wiarę. Jego życie runęło w gruzach – stracił rodzinę, dom i świetnie płatną pracę.

Holly wysunęła oskarżenia kilka miesięcy po rozpoczęciu wizyt u terapeutki Marche Isabelli, do której...

9555

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]