Reklama

Europa wielorazowego użytku

Europa wielorazowego użytku

15.10.2018
Czyta się kilka minut
W maglu polskiego życia politycznego bez większego echa przeszła informacja o przyjętej przed kilkoma dniami rezolucji Komisji Europejskiej, która chce wprowadzić od 2021 r. całkowity zakaz używania jednorazowych naczyń z plastiku.
T

To samo ma spotkać także lekkie torby plastikowe, mieszadełka do napojów oraz pojemniki do burgerów i innych dań typu fast food. Parlament Europejski ma zająć się tą sprawą już podczas najbliższej sesji w dniach 22-25 października.

Zdaniem wnioskodawców zakaz pozwoli znacząco ograniczyć globalne zanieczyszczenie odpadami plastikowymi (UE to obok USA największy odbiorca produktów wysoko przetworzonych), nie szkodząc jednocześnie zbytnio gospodarkom krajów członkowskich. Państwa UE zgodnie z rezolucją miałyby także do 2025 r. ograniczyć produkcję wyrobów z plastiku, dla których nie istnieje alternatywa, np. pojemniki na kanapki czy kubków na desery czy lody. Zmiana pozwoliłaby zmniejszyć emisję CO2 o symboliczną wartość 3,4 mln ton, ale oszczędności na kosztach ochrony środowiska sięgnęłyby 22 mld euro rocznie. Jeśli zmiany wejdą w życie, kraje członkowskie będą również musiały wdrożyć lokalne programy zachęcające do używania opakowań wielorazowego użytku. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]