Reklama

EUROPA: Poligon

EUROPA: Poligon

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Za laboratorium nowej ewangelizacji może służyć Kościół francuski – ubogi, daleki od polityki.
N

Na pierwszy rzut oka „najstarsza córa Kościoła” wydaje się skrajnym przykładem galopującej laicyzacji Zachodu: opustoszałe i często zaniedbane kościoły, stały spadek praktykujących regularnie katolików – dziś liczących jedynie niecałe 5 proc. Francuzów, kryzys powołań kapłańskich i starzejący się kler – ze średnią wieku księży powyżej 75 lat! Francja jest krajem, gdzie dla większości mieszkańców katolicyzm staje się z dnia na dzień czymś niemal egzotycznym.
To jedna strona medalu. Nie powinna ona jednak całkiem przesłonić tendencji pozytywnych: zaangażowania Kościoła i organizacji katolickich w pomoc ubogim i najsłabszym oraz wysokiego intelektualnego i moralnego poziomu kleru w tym kraju. Księża nad Sekwaną cieszą się powszechnym szacunkiem, w tym także osób niewierzących, dlatego że zwykle żyją w ubóstwie, stronią od polityki i są otwarci na inaczej myślących.
...

4100

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]