Reklama

Kościół może być mały

Kościół może być mały

05.05.2014
Czyta się kilka minut
Chantal Delsol, filozofka: To, że Kościół nadal funkcjonuje niczym imperium rzymskie, nie jest normalne. Jest on, podobnie jak Francja, zbyt scentralizowany. Mam nadzieję, że papież Franciszek coś tu zmieni.
Protest przeciwko legalizacji małżeństw homoseksualnych. Paryż, 24 marca 2013 r. Fot. WITT / SIPA / EAST NEWS
S

SZYMON ŁUCYK: Podczas tegorocznych Dni Tischnerowskich mówiła Pani o „odwadze myślenia”. Czy potrzeba jej dziś, aby w laickiej i niereligijnej Francji być katolicką intelektualistką – w dodatku o konserwatywnych poglądach – jak Pani?
CHANTAL DELSOL: Myślę, że tak. Katoliccy myśliciele nie są zbyt dobrze postrzegani we Francji. Katolików – na ogół zresztą słusznie – kojarzy się tu z konserwatyzmem. Mamy oczywiście wielu intelektualistów, którzy nie kryją, że są wierzącymi katolikami – ale jest to dla nich trudne.
Krytykowała Pani „terroryzm intelektualny”, który jakoby panuje we francuskim establishmencie. Gdzie go Pani dostrzega?
Są rzeczy, których nie można u nas głośno mówić. Jest niezwykle trudne, wręcz niemożliwe, wypowiadać się we francuskich mediach o islamie. Dopuszczalny jest tylko jeden dyskurs: trzeba...

11580

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]