Reklama

Europa i Enceladus

Europa i Enceladus

23.04.2017
Czyta się kilka minut
Gdy mówi się o życiu pozaziemskim, prędzej czy później padają imiona tych dwóch bohaterów: sporych satelitów w zewnętrznym Układzie Słonecznym.
Fot. NASA Europa, księżyc Jowisza (po lewej) oraz Enceladus, księżyc Saturna
O

Obydwa posiadają gruby płaszcz lodowy, który na pewnej głębokości – trochę pod wpływem ciśnienia, a trochę ze względu na własne zasoby ciepła satelitów – najprawdopodobniej topnieje, tworząc ocean wodny. Na obu satelitach występują też na powierzchni złożone systemy pęknięć, które – podobnie jak grzbiety oceaniczne na Ziemi – już na pierwszy rzut oka mówią nam, że patrzymy na satelity aktywne i zmienne. ©


Czytaj cały dodatek Wielkie Pytania #5: Życie/nie-Życie >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]