Reklama

Erna Rosenstein w „Królikarni”

Erna Rosenstein w „Królikarni”

08.04.2014
Czyta się kilka minut
Nie dajmy się fantastycznym skojarzeniom, aluzjom do biologii i fizyki. Twórczość Erny Rosenstein jest wręcz naturalistyczna.
„Nakładanie”, kolaż, 1965 r. Fot. MATERIAŁY PRASOWE
C

Córka zamożnego lwowskiego prawnika, przedwojenna komunistka po studiach artystycznych w Wiedniu i Krakowie, była świadkiem śmierci zamordowanych przez szmalcownika rodziców. Erna Rosenstein przeżyła cudem. Surrealizm nie był jednak dla niej ucieczką od traumy w świat imaginacji. Była na to zbyt bezkompromisowa.
Oto portret kobiecy zbudowany na kształt mechanizmu dzwonka elektrycznego albo transformatora. Kolorowe pudełko – ni to relikwiarz, ni to ołtarz podróżny, może nawet prosta, otwarta trumna.
Telefon, z którego wystają wysuszone kurze łapki. Błękitna komórka, która na obrazie olejnym z 1966 r. pęcznieje, zapowiadając kolejne istnienia.
„Znaki” – tajemniczy alfabet wyłaniający się z czerwonego, kosmicznego chaosu. „Zaledwie” – żyłki zarysowane na starzejącym się ciele albo komputerowy wykres wyników skomplikowanego badania. „Echa” – oddalające się, niknące...

3100

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]