Reklama

Ekspresja ujarzmiona

Ekspresja ujarzmiona

11.01.2004
Czyta się kilka minut
Pisząc te słowa mam za sobą kilkutygodniową intensywną pracę nad dwoma dziełami Andrzeja Czajkowskiego - cyklem dziesięciu “Inwencji" na fortepian op. 2 (1961-62) oraz “Trio Notturno" na fortepian, skrzypce i wiolonczelę op. 6 (1978).
M

Mimo ewolucji, której przez czas dzielący obie kompozycje uległa myśl twórcza Czajkowskiego, wyłania się z nich dzieło niezwykle jednorodne estetycznie. Pokrewnym jej typem ekspresji wydaje się Schönbergowski ekspresjonizm, ten nieujarzmiony jeszcze przez dodekafoniczną regułę - już atonalny, ale nie zatrzaskujący definitywnie drzwi za Romantyzmem. Równolegle myśl biegnie w stronę Prokofiewa, a zwłaszcza Bartóka.

Prokofiewowska kapryśność frazy oraz olśniewające bogactwo pomysłów melodyczno-harmonicznych i fakturalno-formalnych skontrowane arcyoszczędnym ich wysławianiem obok kapitalnych zabiegów w rytmiczno-sonorystycznym bartókowskim duchu - oto źródła niezwykłej muzyki Andrzeja Czajkowskiego.

Jego myślenie muzyczne było zdecydowanie polifoniczne. Jak każdy rasowy kompozytor nie omijał okazji, by dialogować, imitować, polemizować, stwarzać...

5284

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]