Reklama

Egzamin dojrzałości

Egzamin dojrzałości

24.11.2009
Czyta się kilka minut
20 lat to w dziejach Europy zaledwie mgnienie oka. Tymczasem wydarzenia w krajach jej środkowej i wschodniej części nabrały w tym okresie nieoczekiwanego przyspieszenia. Europy końca lat 80. już nie ma. Co otrzymaliśmy w zamian?
W

W ostatnim 20-leciu z pewnością poszerzyła się strefa gospodarczej i politycznej stabilizacji, kojarzona wcześniej raczej z zachodnią częścią kontynentu. Ową stabilizację słusznie łączy się z rozszerzeniem Unii Europejskiej w 2004 i 2007 r. A nie bez racji także - z rozszerzeniami NATO w 1999, 2004 i 2009 r.

My, narody

Do przemian ekonomicznych i politycznych w regionie dołączyć trzeba także szeroko pojęte przemiany społeczne: od budowy fundamentów społeczeństwa obywatelskiego do transformacji w sferze świadomości narodowej. Świadomość narodowa, patriotyzm i poczucie dumy narodowej - obecne także w okresie państwa totalitarnego, ale znacznie osłabione na korzyść wypaczonego internacjonalizmu - po 1989 r. przeżywały swój renesans. Przybrały one wyraz także w dążeniu do uzyskania - względnie odzyskania - niepodległości i ...

8088

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]