Reklama

Egipt: atak na Chrześcijan

Egipt: atak na Chrześcijan

12.12.2016
Czyta się kilka minut
25 osób, w tym 6 dzieci, zginęło w zamachu bombowym w koptyjskiej katedrze św. Marka w Kairze.
Fot. Khaled Desouki / AFP / EAST NEWS
D

Do zamachu doszło w niedzielę 11 grudnia podczas mszy świętej. Ładunek o sile równej 12 kg trotylu został wrzucony do jednej z kaplic przyległych do katedry, najstarszej chrześcijańskiej świątyni w Afryce, która jest też siedzibą patriarchy Aleksandrii Teodora II. Kościół koptyjski wywodzi się z pierwotnego Kościoła egipskiego, założonego według tradycji przez św. Marka Ewangelistę. Po soborze chalcedońskim w 451 r. odłączył się on od Patriarchatu aleksandryjskiego. Zachował swą tożsamość nawet w okresie kalifatu i imperium osmańskiego. W ostatnich latach jest częstym obiektem ataków ze strony islamskich radykałów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]