Egipt: masakra Koptów

Chrześcijanie w egipskich miastach Tanta i Aleksandria stali się w Niedzielę Palmową celem ataków bombowych. Odpowiedzialność za nie wzięło tzw. Państwo Islamskie. Wkrótce Egipt ma odwiedzić papież Franciszek.

09.04.2017

Czyta się kilka minut

Kościół św. Grzegorza, największa świątynia Koptów (egipskich chrześcijan) na terenie Delty Nilu po zdetonowaniu bomby przez zamachowca-samobójcę, Tanta, Egipt, 09.04.2017 r. /  / Fot. KHALED DESOUKI / AFP/EAST NEWS
Kościół św. Grzegorza, największa świątynia Koptów (egipskich chrześcijan) na terenie Delty Nilu po zdetonowaniu bomby przez zamachowca-samobójcę, Tanta, Egipt, 09.04.2017 r. / / Fot. KHALED DESOUKI / AFP/EAST NEWS

Zamachowiec-samobójca zdołał przedostać się do środka kościoła św. Grzegorza wmieszany w tłum wiernych, zgromadzonych licznie na porannym nabożeństwie. Dopiero wtedy zdetonował ładunek. W Niedzielę Palmową w mieście Tanta – w największej świątyni Koptów (egipskich chrześcijan) na terenie Delty Nilu – zginęło co najmniej 25 ludzi, a 78 odniosło rany.

Nieco więcej szczęścia mieli Koptowie spod Aleksandrii: egipska gazeta „Al-Ahram” twierdzi, że w tamtejszym kościele św. Marka wierni próbowali nie wpuścić do kościoła człowieka, który chwilę później zdetonował niesioną na sobie bombę. Ponieważ do eksplozji doszło w wejściu do świątyni, ofiar było mniej: co najmniej 11 zabitych i 35 rannych. Na krótko przed eksplozją w kościele zakończyło się nabożeństwo, które prowadził osobiście zwierzchnik Kościoła koptyjskiego, papież (patriarcha) Tawadros II. W chwili wybuchu miał nadal znajdować się w świątyni, ale nic mu się nie stało.

W niedzielne popołudnie odpowiedzialność za przeprowadzenie obu zamachów wzięli na siebie ekstremiści z tzw. Państwa Islamskiego (IS), którego podziemne komórki działają w Egipcie. Szczególnie silne są one na Półwyspie Synajskim, gdzie dochodzi do starć partyzanckich z egipskim wojskiem. Agencja Amak – medialna ekspozytura IS – podała, że ataki przeprowadzili dżihadyści. Jak często w przypadku podobnych zamachów bywa, nie sposób było zweryfikować prawdziwości tego oświadczenia.

Prezydent Egiptu, marszałek Abdel Fatah al-Sisi, potępił zamachy i zwołał Narodową Radę Bezpieczeństwa, aby wyciągnąć „konsekwencje” po zamachach – poinformowała egipska telewizja. Do zamachów, najkrwawszych od lat ataków na Koptów, dochodzi w momencie wyjątkowo trudnym dla egipskich władz: pod koniec kwietnia kraj ma bowiem odwiedzić papież Franciszek, a celem jego wizyty jest właśnie wyrażenie solidarności z Koptami.

Chrześcijanie koptyjscy stanowią największą mniejszość religijną w Egipcie: to ok. 7-10 mln ludzi (reszta Egipcjan to przede wszystkim muzułmanie). Należą oni do tzw. Kościołów staro-orientalnych: swoje początki wywodzą od św. Marka Ewangelisty. Od wspólnoty chrześcijańskiej oddzielili się w V wieku (nie przyjęli części decyzji Soboru Chalcedońskiego z 451 r.). Zwierzchnikiem ich jest od 2012 r. 64-letni patriarcha Tawadros II z Aleksandrii, zwyczajowo noszący tytuł papieża. Przez swych wiernych uważany jest on za 118. następcę św. Marka Ewangelisty. 

W niektórych regionach Egiptu Koptowie poddawani są dziś w życiu codziennym presji islamskiego otoczenia, czasem także prześladowaniom – choć władze egipskie usiłują zwalczać takie praktyki. W ostatnich latach byli też kilka razy celem ataków ze strony zorganizowanych grup islamskich ekstremistów. W lutym tego roku setki Koptów uciekły z północnej części Półwyspu Synaj po tym, jak dżihadyści z lokalnego Państwa Islamskiego dokonali serii zabójstw na miejscowych chrześcijanach. Wcześniej, w grudniu 2016 r., zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze w kościele św. Piotra i Pawła w Kairze, zabijając 28 osób. Odpowiedzialność za to wzięło na siebie tzw. Państwo Islamskie. Z kolei w Nowy Rok 2011 w zamachu na kościół koptyjski w Aleksandrii zginęło co najmniej 20 ludzi.

Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański papież Franciszek złożył kondolencje papieżowi Tawadrosowi II oraz narodowi egipskiemu. Franciszek mówił, że łączy się w bólu z rodzinami ofiar oraz modli o nawrócenie dla tych, którzy sieją terror, przemoc i śmierć.

Wojciech Pięciak / KNA, DPA, AFP

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, kierownik działów „Świat” i „Historia”. Ur. W 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje się w tematyce niemieckiej. Autor książek: „Polacy i Niemcy, pół… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2017