Dzień wyborów, czyli coś nie w porządku

Potrzeba matką wynalazków. Jeden ze słoweńskich filozofów potrafi wyciągnąć brzemienne w skutki wnioski cywilizacyjne z trzech odmiennych kształtów muszli klozetowych na terenie Niemiec, Francji i Anglii.

11.10.2011

Czyta się kilka minut

Z wielu powodów na jakże szacownych łamach nie pójdę tą drogą. Zatrzymam się na stacji benzynowej. Czasem po prostu trzeba.Wyborcza niedziela na trasie Warszawa - Kraków.

Właściciele kompleksu obiektów przy stacji benzynowej wyciągnęli daleko idące wnioski z klasycznej zasady kapitalizmu. Ponieważ nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch, ergo... Wejście za drobną opłatą ? la wrzuć monetę. Złota maksyma: "jedna moneta - jeden potrzebujący" wielkimi wytłuszczonymi literami wywalona na drzwiach, w których otwór wrzutowy. Obok wrót stoi Charon, czy też Cerber, w każdym razie facet w firmowym kombinezonie benzynowej stacji. Po co stoi? Żeby wycieczki przestrzegały złotej zasady, a nie korzystały gremialnie za jednego obola. Więc Charon stoi, ale tak troszkę partyzancko, może mu nie honor tak stać, może za karę odsunięty od dystrybutora. W każdym razie stoi i wywiera wstydliwą presję, żeby wrzucić monetę.

Moneta uruchomi zapadkę, co umożliwi wejście. Potrzeba matką wynalazków. Wrzucam środek płatniczy. Zachęcająco uchylają się wrota... Wewnątrz brudno. Bardzo brudno. Nie chodzi o to, aby w przybytku na benzynowej stacji pachniała od razu eau de toilette Comme des Garçons, chodzi o to, aby nie musieć brodzić. A ja, niestety, musiałem - tam i z powrotem - za drobną opłatą. Wychodząc zwróciłem uwagę stróżującemu panu w uniformie, naprawdę trudno było się powstrzymać, żeby nie zwrócić uwagi, ale zrobiłem to kulturalnie, napomknąwszy jedynie możliwie bezbarwnym tonem, że "jest brudno". Usłyszałem natychmiastową odpowiedź, że "rano było sprzątane".

I teraz już nie wiem, czy ze mną jest coś nie w porządku, czy z kapitalizmem, czy z Polską.

Wiem, że była godzina siedemnasta z minutami.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Reżyser teatralny, dramaturg, felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Laureat kilkunastu nagród za twórczość teatralną.

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2011