Reklama

Dzień po

Dzień po

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Będąc twórcami Solidarności, wcale w solidarność nie wierzymy. Jeśli powiemy Polakowi, że ktoś coś zrobił w imię solidarności - a tak postąpiła Unia - odpowie: akurat, ja tam swoje wiem. Ale jak powiemy, że oni mają w tym interes, to natychmiast wszystko staje się jasne.
"

"TYGODNIK POWSZECHNY": - Czy 1 maja obudził się Pan Profesor z kacem?

ZDZISŁAW MACH: - Moralnym czy fizycznym?

- A który jest bardziej uciążliwy?

- Fizyczne już mi nie grożą, choć oczywiście uczciłem moment akcesji... Tak czy owak, obudziłem się przeświadczony, że coś ważnego się spełniło. Nie znaczy to, że obudziliśmy się inni niż byliśmy do tej pory, ani że obudziliśmy się w innym kraju. Integracja to nie jest magia. Nigdy nie miałem fałszywych i hurraoptymistycznych wyobrażeń o naszym wejściu do Unii, więc kaca moralnego się nie bałem. Przypominają mi się wybory z 1989 r.: entuzjazm, nadzieja na wielkie zmiany. A potem szarość dnia, który wywoływał wśród Polaków coraz większe rozczarowanie. Dokonało się wielkie zwycięstwo o znaczeniu moralnym, a komuniści dalej rządzili. Ale już dwa miesiące...

14105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]