Reklama

Dzieło

Dzieło

03.02.2009
Czyta się kilka minut
Josef Škvorecký: PRZYPADKI INŻYNIERA LUDZKICH DUSZ - znakomity pisarz czeski, który we wrześniu ukończy osiemdziesiąt pięć lat, ma u nas grono zaprzysięgłych wielbicieli; mniej liczne niż Hrabal czy Kundera, za to wierne.
W

Wszyscy od dawna czekali na polskie wydanie jego legendarnej, najobszerniejszej powieści. Osiemset pięćdziesiąt stron tej swoistej summy na pewno ich nie zawiedzie, a tym, którzy Škvoreckiego dotąd nie znali, radzę naprawić błąd. "Entertainment ze starymi tematami życia, kobiet, losu, marzeń, klasy robotniczej, tajniaków, miłości i śmierci" - taki jest podtytuł książki - stanowi lekturę niezwykłą.

"Przypadki..." ukazały się po raz pierwszy w 1977 roku w Toronto; autor był już od ośmiu lat emigrantem i od 1971 roku prowadził wraz z żoną wydawnictwo Sixty-Eight Publishers. Bohaterem i narratorem powieści jest znów Danny Smirzicki - znany nam z "Tchórzy", napisanych w końcu lat 40., których wydanie w 1958 roku wywołało skandal, przynosząc zarazem autorowi zasłużoną sławę, i z tłumaczonych także na polski "Batalionu czołgów" i "Fajnego sezonu". Tym razem Danny ma...

4146

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]