Reklama

Ładowanie...

Dziedzictwo

19.07.2021
Czyta się kilka minut
S

Szampan już się chłodził – a może był to zabrany jeszcze z Egiptu bukłak wina? W każdym razie córkom Celofchada wydawało się, że nie pozostaje nic, tylko świętować. Machla, Noa, Chogla, Milka i Tirca odważyły się stanąć przed Mojżeszem, arcykapłanem Eleazarem (jego ojca Aarona już nie było wśród żywych) oraz dowódcami izraelskich plemion i upomnieć się o ojcowiznę. Ich urodzony w egipskiej niewoli tata umarł na pustyni. Ziemia w Izraelu będzie niedługo przydzielana zgodnie ze spisem potomków ocalałych z Egiptu – ale spisano tylko mężczyzn! Celofchad nie pozostawił męskiego potomka. Czy w związku z tym ma zaginąć jego imię w Izraelu, czy może jednak dział ziemi przewidziany dla jego potomków mógłby stać się schedą jego córek? Prawo mówi, że dziedziczą tylko synowie, ale co zrobić, gdy synów nie staje? Mojżesz pyta Najwyższego i słyszy w odpowiedzi, że prośba dziewczyn jest zasadna....

2850

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]