Reklama

Dzieciństwo na Południu

Dzieciństwo na Południu

06.03.2006
Czyta się kilka minut
Na nasze ekrany wszedł właśnie film "Capote (patrz recenzja Bartosza Staszczyszyna dwie strony dalej), nieco wcześniej pojawił się w księgarniach tom opowiadań autora "Śniadania u Tiffany'ego w przekładzie Zbigniewa Batki. Książka obejmuje zarówno utwory ze zbioru "Drzewo nocy (1949), który ukazał się u nas dawno temu jako "Zatrzaśnij ostatnie drzwi (przeł. Krzysztof Zarzecki, PIW 1960), jak i opowiadania wcześniejsze oraz późniejsze.
N

Najgłośniejszym dziełem Trumana Capote'a (1924-1984), punktem szczytowym jego kariery, a zarazem zaczynem pisarskiego kryzysu była słynna, dająca początek nowemu gatunkowi "powieść faktu", czyli "Z zimną krwią" (1966). Przyznam jednak, że od Capote'a odtwarzającego z dwuznaczną nieco pasją okoliczności zbrodni popełnionej na farmerskiej rodzinie z Kansas i portretującego morderców, wolę Capote'a - autora opowiadań i krótkich powieści. "Pośród ścieżek do raju" daje dobre pojęcie o jego mistrzostwie: panowaniu zarówno nad każdą frazą i dialogiem, jak i nad konstrukcją całości; o zdolności obserwacji, umiejętności budowania nastroju. Czasem - jak w sławnej "Miriam" czy "Panu Niedoli" - mamy do czynienia ze współczesnym wariantem opowieści "gotyckiej", przy czym "gotycki", niesamowity i tajemniczy klimat bardziej łączy się z Nowym Jorkiem, miastem ludzi bezgranicznie samotnych,...

2913

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]