Reklama

Dwie wiadomości: dobra i zła

02.02.2003
Czyta się kilka minut
Na licytacji „Rempexu”, jednego z największych domów aukcyjnych w Polsce, znów pojawiło się dzieło zaginione podczas II wojny światowej z państwowych zbiorów muzealnych. Kto i co powinien zrobić, by nie dochodziło do takich - skandalicznych -sytuacji?
N

Najpierw wiadomość dobra. Na ostatniej aukcji warszawskiego Rempexu (22 stycznia br.) nie udało się sprzedać obrazu Józefa Pankiewicza „Dama z wachlarzem”, zaginionego podczas wojny ze zbiorów warszawskiego Muzeum Narodowego. I to pomimo obniżenia ceny wyjściowej z 95 do 80 tys. zł. oraz zapewnień prowadzącego aukcję, że obecny posiadacz dzieła pozyskał prawne potwierdzenie własności.

Czyżby kolekcjonerzy, pamiętając o innych czynnikach, poczuli także moralny dyskomfort? Przed pięcioma miesiącami odbyła się przecież - właśnie w Rempexie - niesmaczna licytacja pastelu Wyspiańskiego, zidentyfikowanego także jako strata wojenna z magazynów warszawskiego MN (por. „TP” nr 37 z 15.09.02)?

A teraz wiadomość zła. Ministerstwo Kultury, nade wszystko zaś najbardziej zainteresowane sprawą warszawskie Muzeum Narodowe, wyciągnęło z tamtego doświadczenia wniosek najgorszy: zamilkło....

4582

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]