Reklama

Dwie dekady później

Dwie dekady później

28.09.2010
Czyta się kilka minut
"To my jesteśmy narodem!" - wołali jesienią 1989 r. demonstranci najpierw w Lipsku, a potem w całych Niemczech Wschodnich. Potem, gdy upadł mur berliński, zaczęli wołać: "Jesteśmy jednym narodem!". Jak przedstawia się ten postulat dziś, po dwóch dekadach?
J

Jedno nie ulega wątpliwości: zjednoczenie dwóch państw, stanowiących tak odmienne systemy społeczne i gospodarcze, było bodaj największym wyzwaniem dla Niemców w ogóle. W historii nie było przykładów, na których można by się wzorować. Dziś można powiedzieć, że nieźle podołali temu wyzwaniu. Po raz pierwszy w swych dziejach Niemcy są nie tylko narodem zjednoczonym, ale posiadającym zarazem wolność i dobrobyt. Po raz pierwszy w swej historii stali się jednym narodem nie w opozycji wobec swych sąsiadów na Zachodzie i Wschodzie, ale z ich akceptacją. I po raz pierwszy w historii niemieckie państwo narodowe jest nieodwołalnie włączone w świat wartości Zachodu.

Byłe NRD, z ruin podniesione

W minionych latach pojawiała się teza, że zjednoczenie polegało na "wrogim przejęciu" Niemiec Wschodnich przez Niemcy Zachodnie. To absurd. Nie...

11500

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]