Reklama

Dwa płuca Kościoła

Dwa płuca Kościoła

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Jedno z najczęściej nadużywanych zdań św. Augustyna to słynne "Roma locuta, causa finita" - Rzym przemówił, sprawa zakończona.
G

George Tyrell po opublikowaniu przez papieża Piusa X kontrowersyjnej encykliki "Pascendi" o tzw. błędach modernizmu, skomentował sarkastycznie: "Roma locuta, ecclesia finita est" - Rzym przemówił, Kościół jest skończony. Chyba nic nie wzbudza takich emocji w teologii jak rola Rzymu w Kościele.

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła patrzymy na to miasto chlubiące się tytułem Matki i Głowy Kościołów. Tego dnia papież wręcza nowym arcybiskupom paliusze - symbol ich odpowiedzialności noszenia na swoich barkach owiec Chrystusa. Jest to jednak tylko jeden, zupełnie przygodny, aspekt tego święta. Bo o wiele ważniejsze jest przesłanie ekumeniczne, jakie niesie ono dla chrześcijan Zachodu. Rzadko bowiem myślimy, że Kościół Rzymski nie posiada jednego, ale dwa fundamenty. Pierwszy został położony przez misję głoszenia Dobrej Nowiny Ludowi Starego Przymierza....

3094

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]