Reklama

Ładowanie...

Dwa płuca Kościoła

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Jedno z najczęściej nadużywanych zdań św. Augustyna to słynne "Roma locuta, causa finita" - Rzym przemówił, sprawa zakończona.
G

George Tyrell po opublikowaniu przez papieża Piusa X kontrowersyjnej encykliki "Pascendi" o tzw. błędach modernizmu, skomentował sarkastycznie: "Roma locuta, ecclesia finita est" - Rzym przemówił, Kościół jest skończony. Chyba nic nie wzbudza takich emocji w teologii jak rola Rzymu w Kościele.

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła patrzymy na to miasto chlubiące się tytułem Matki i Głowy Kościołów. Tego dnia papież wręcza nowym arcybiskupom paliusze - symbol ich odpowiedzialności noszenia na swoich barkach owiec Chrystusa. Jest to jednak tylko jeden, zupełnie przygodny, aspekt tego święta. Bo o wiele ważniejsze jest przesłanie ekumeniczne, jakie niesie ono dla chrześcijan Zachodu. Rzadko bowiem myślimy, że Kościół Rzymski nie posiada jednego, ale dwa fundamenty. Pierwszy został położony przez misję głoszenia Dobrej Nowiny Ludowi Starego Przymierza....

3094

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]