Duchowy erudyta

3. Gianfranco Ravasi, Włochy

04.03.2013

Czyta się kilka minut

 / Fot. 3. Alessandra Tarantino / AP / EAST NEWS
/ Fot. 3. Alessandra Tarantino / AP / EAST NEWS

Wiele miesięcy przed rezygnacją Benedykta XVI watykaniści zaczęli zwracać uwagę na kard. Ravasiego. John L. Allen Jr nazwał go najciekawszą postacią wśród hierarchów.


Ta ocena ma swoje uzasadnienie. Kard. Gianfranco Ravasi to biblista łączący naukową znajomość Pisma z umiejętnością jego duchowego odczytania. Człowiek o szerokich horyzontach i głębokiej znajomości współczesnej kultury. Nieuwikłany w żadne skandale. Posiadający umiejętność nawiązywania dialogu i zawierania przyjaźni z ludźmi stojącymi z dala od Kościoła.

Urodził się w 1942 r. Pierwotnie chciał studiować starożytną grekę i łacinę, lecz wybrał seminarium duchowne. Wyświęcony na księdza w 1966 r., rozpoczął studia biblijne w Rzymie oraz na Bliskim Wschodzie. Przez wiele lat wykładał egzegezę Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch w Mediolanie. Współpracował z kard. Carlo Marią Martinim, choć uważany jest za nieco bardziej konserwatywnego od swojego nauczyciela, a później biskupa. Od 1989 do 2007 r. był prefektem Biblioteki Ambrozjańskiej, zamieniając tę szacowną, lecz nieco przykurzoną instytucję w tętniące centrum kulturalne.

Gruntowną wiedzę łączy ze zdolnościami komunikacji. Przez lata prowadził w telewizji program poświęcony Biblii i duchowości, współpracował z gazetami: katolicką „L’Avvenire” i całkiem świecką „Il Sole delle 24 Ore”. Jest rozchwytywanym rekolekcjonistą – niedawno wygłosił rekolekcje wielkopostne dla Benedykta XVI i pracowników Kurii Rzymskiej. Jego popularyzatorskie i medytacyjne książki na temat Biblii rozchodzą się w sporych nakładach (kilka zostało przetłumaczonych na polski).

We wrześniu 2007 r. Ravasi został mianowany przewodniczącym Papieskiej Rady Kultury, a stanowisko objął po wyświęceniu na biskupa przez samego Benedykta XVI. Pod jego kierownictwem Rada szybko podjęła oryginalny pomysł papieża i zaczęła organizować w różnych miastach Europy „dziedzińce pogan” – forum dialogu z wybitnymi przedstawicielami zsekularyzowanej kultury. Odbyły się już spotkania m.in. w Paryżu, Bolonii, Bukareszcie, Tiranie i Sztokholmie, a w październiku planowane jest w Warszawie. Podczas tych spotkań kard. Ravasi dał się poznać nie tylko jako znawca Biblii, ale także jako człowiek blisko zaznajomiony ze współczesną kulturą (podczas spotkania w Sztokholmie okazało się np., że zna najnowsze dzieła szwedzkiej prozy) i zdolny do dialogu z ludźmi dalekimi od chrześcijaństwa, takimi jak np. feministyczna myślicielka Julia Kristeva, z którą zadzierzgnął nawet więzi przyjaźni.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2013