Reklama

Drzewo Marii Janion

Drzewo Marii Janion

05.03.2008
Czyta się kilka minut
Dar lektury jest darem wyodrębniania niezwykłych i intensywnych zdań, ich dostrzeganie jest w pewnym sensie ich stwarzaniem; oświetlone umysłem czułego czytelnika, zaczynają znaczyć inaczej, znaczą więcej. Prawie wszystkie przez Marię Janion u najrozmaitszych autorów dostrzeżone zdania mają w sobie przydatną dla metafor i parafraz lekkość, przez wszystkie od pierwszej litery do ostatniej kropki przebiega dreszcz śmiertelnego niepokoju, absolutnie wszystkie przekraczają horyzont autorskiego zamiaru - pisze Jerzy Pilch.
Księga Janion
-

- »Jaszczur« w jej wersji jest książką, o której niezwykłości Balzak nie mógł wiedzieć, Kafka jest dotkliwszy, niż chciał. Kleist przeraźliwszy, niż był, że nie wspomnę o rozmaitych historiach gotyckich czy wampirycznych - z natury rzeczy nie są one zbyt nudne - dotknięte przez Janion - stają się frapujące. W powieści Wiktora Hugo - powiada Janion - jest takie niezwykłe zdanie: Aby uwierzyć w istnienie ośmiornicy, trzeba ją zobaczyć na własne oczy. Nie należy - jak sądzę - specjalnie się zakładać, że biedny Hugo zielonego pojęcia nie miał, jak niezwykłe zdanie ułożył - jak otchłanna metafora poznawcza mu wyszła. Zapewne napisał tę frazę pośpiesznie; miał szczęście: Maria Janion przeczytała je powoli. (...) Któż, jakiż autor nie chciałby być opleciony albo choć dotknięty tyloma mackami? - Macką rozumu, macką piękna, macką wrażliwości, macką historyka literatury i macką...

3530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]