Reklama

DRUGI DZIENNIK PILCHA

10.09.2012
Czyta się kilka minut
Każdy pisarz ze śmiertelną powagą komentujący własną twórczość to jest żenuaria krwawa, człowiek wstydzi się za chłopa, nawet jak chłop okazuje się Tomaszem Mannem.
il. Andrzej Dudziński
7

7 sierpnia | Nakładem gdańskiego wydawnictwa Oskar ukazał się „Dziennik roku 1990” Güntera Grassa. Książka nosi całkowicie zbyteczny tytuł „W drodze z Niemiec do Niemiec” – rozumiem, że chodzi o podkreślenie, iż jest to dziennik roku zjednoczenia, czy jednak nachalstwo musi być aż tak nieporęczne? Jak już jest, mogłoby być zgrabniejsze. „Z Niemiec do Niemiec” by starczyło, po cóż ta nieszczęsna droga? Unterwegs? Unterwegs Kaputt!

Spróbujcie ułożyć jakiekolwiek zdanie z tym tytułem: W drodze do pracy czytałam „W drodze z Niemiec do Niemiec”; albo lepsze: „W drodze z Niemiec do Niemiec” zgubiłem w drodze do Niemiec; albo najlepsze: „W drodze z Niemiec do Niemiec” mi wcięło. Ale co? Co co? Co ci wcięło? No „W drodze z Niemiec do Niemiec”. Nie pytam: gdzie? Pytam: co? Etc., etc. Ileż śmiechu i zabawy! Tym więcej, że innych wskazówek i porad (bezwiednych,...

10386

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]