Reklama

DRUGI DZIENNIK PILCHA

DRUGI DZIENNIK PILCHA

10.09.2012
Czyta się kilka minut
Każdy pisarz ze śmiertelną powagą komentujący własną twórczość to jest żenuaria krwawa, człowiek wstydzi się za chłopa, nawet jak chłop okazuje się Tomaszem Mannem.
il. Andrzej Dudziński
7

7 sierpnia | Nakładem gdańskiego wydawnictwa Oskar ukazał się „Dziennik roku 1990” Güntera Grassa. Książka nosi całkowicie zbyteczny tytuł „W drodze z Niemiec do Niemiec” – rozumiem, że chodzi o podkreślenie, iż jest to dziennik roku zjednoczenia, czy jednak nachalstwo musi być aż tak nieporęczne? Jak już jest, mogłoby być zgrabniejsze. „Z Niemiec do Niemiec” by starczyło, po cóż ta nieszczęsna droga? Unterwegs? Unterwegs Kaputt!

Spróbujcie ułożyć jakiekolwiek zdanie z tym tytułem: W drodze do pracy czytałam „W drodze z Niemiec do Niemiec”; albo lepsze: „W drodze z Niemiec do Niemiec” zgubiłem w drodze do Niemiec; albo najlepsze: „W drodze z Niemiec do Niemiec” mi wcięło. Ale co? Co co? Co ci wcięło? No „W drodze z Niemiec do Niemiec”. Nie pytam: gdzie? Pytam: co? Etc., etc. Ileż śmiechu i zabawy! Tym więcej, że innych wskazówek i porad (bezwiednych,...

10386

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]