Reklama

Ładowanie...

Druga odsłona niemieckiej Drogi Synodalnej

Druga odsłona niemieckiej Drogi Synodalnej

04.10.2021
Czyta się kilka minut
P

Po pandemicznej przerwie w miniony weekend we Frankfurcie odbyło się drugie spotkanie plenarne Drogi Synodalnej. 212 delegatów i delegatek dyskutowało teksty przygotowane przez ostatni rok przez przewodniczących Drogi (preambuła i tekst programowy) oraz przez cztery komisje poświęcone władzy, życiu kapłańskiemu, miejscu kobiet w Kościele i moralności seksualnej.

Teksty uprzednio udostępniono delegatom, a ci napisali do nich setki komentarzy – zostały one streszczone w punktach, które poddano pod głosowanie we Frankfurcie. Każdej części głosowania towarzyszyła dyskusja. Delegaci mieli również możliwość odrzucenia całych dokumentów. Wszystkie zostały jednak przyjęte do dalszej redakcji w komisjach. Trzecie spotkanie Drogi ma się odbyć w lutym przyszłego roku.

Spotkanie było silnie naznaczone emocjami wywołanymi przez ostatnie decyzje z Rzymu: we wrześniu papież odrzucił rezygnację arcybiskupów Kolonii i Hamburga, krytykowanych za reakcję na przypadki pedofilii. Podczas specjalnie dodanego czasu na wybrzmienie tych emocji wielu delegatów wyrażało gniew i zwątpienie wobec braku konsekwencji dla biskupów, pojawiły się postulaty ich określenia w ramach prac Drogi. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]