Reklama

Druga najstarsza profesja świata

Druga najstarsza profesja świata

01.02.2004
Czyta się kilka minut
O rolę jednostki w dziejach historycy mogą spierać się zawsze. Równie frapujący i odwieczny jest dylemat, jaką rolę w historii odgrywały tajne służby i ich operacje, tak dla kampanii Hannibala, jak podczas wojny z talibami w Afganistanie. W końcu wywiad to podobno druga najstarsza profesja w historii...
Według legendy super-szpieg, naprawdę call-girl bez pojęcia o polityce: Mata Hari na ilustracji z epoki.
J

Jak potoczyłyby się losy II wojny światowej, gdyby jesienią 1939 w sztabie niemieckich wojsk lądowych nie znalazła się grupka wybitnych analityków? Wtedy, po podbiciu Polski, rozentuzjazmowany Hitler wydał rozkaz uderzenia wiosną 1940 na froncie zachodnim - ku przerażeniu generałów, świadomych przewagi Francji nad Niemcami. Przekonanie, że atak skończy się klęską, było uzasadnione: Francja miała więcej samolotów i czołgów, “Linię Maginota" i dobrych agentów w Niemczech, podczas gdy siatka Abwehry we Francji została rozbita. Gdyby wówczas istniały komputery, do inwazji zapewne by nie doszło: symulacje komputerowe starcia niemiecko-francuskiego, jakie prowadzono pół wieku później, kończyły się zawsze klęską... Niemców. A jednak latem 1940 to Wehrmacht defilował pod Łukiem Triumfalnym.

Jak to się stało? Zadecydował śmiały plan, opracowany przez oficerów z...

8863

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]