Reklama

Drogowskaz

Drogowskaz

26.10.2015
Czyta się kilka minut
Z kampanii wyborczej najbardziej lubię ciszę. To nieprawda, że cisza jest fikcją. Nie musi być.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
Wojciech Bonowicz Fot. Grażyna Makara
J

Ja w każdym razie przedłużam ciszę, jak tylko się da. Czasem przedłużam ją tak bardzo, że obejmuje niemal cały okres kampanii. Tylko cisza pozwala mi podjąć jakiekolwiek decyzje.

Kampania to teatr, na który trzeba kupić bardzo drogi bilet, a sztuka jest marna. Naprawdę: sztuka zniechęca do interesowania się czymkolwiek i włączania się w cokolwiek. A powinna mobilizować. Owszem, są tacy, których mobilizuje: ci chętnie pokrzyczą, spalą jakąś kukłę, wyśmieją w internecie, na plakacie dorysują hitlerowski wąsik albo penisa. Z treści sztuki wynika, że nikt nic na tym świecie nie potrafi, może poza złodziejami i demagogami. Jest to teatr okrucieństwa: za nasze pieniądze przekonuje się nas, że nic nie jest możliwe, a my jesteśmy winni tej sytuacji. Że chcemy jedynie brać więcej i więcej, dlatego trzeba więcej i więcej nam obiecywać. Że wykształcony człowiek nie powinien mówić niczego...

4435

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]