Reklama

Droga przez Niemcy

Droga przez Niemcy

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Stan posiadania czołowych krajowych ugrupowań politycznych może rychło się osłabić i to nie tylko z powodu powstania Partii Demokratycznej. Szykuje się bowiem nieoczekiwany wyborczy alians: mniejszość niemiecka chce sprzymierzyć się z - nieuznawanymi w Polsce oficjalnie jako naród - Ślązakami.
-

---ramka 347415|prawo|1---Oto mniejszość niemiecka zaproponowała, by pod jej sztandarami w najbliższych wyborach wystartowali reprezentanci Jedności Górnośląskiej, czyli struktury grupującej obywateli RP deklarujących się jako Ślązacy. Jedność to regionalna platforma polityczna utworzona w 2004 r. przez Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) i związanych z nim inicjatorów powołania Związku Ludności Narodowości Śląskiej (ZLNŚ), przez Radę Główną Niemców Górnośląskich, Związek Górnośląski i lokalne, powiązane z Tarnowskimi Górami, Przymierze Śląskie. Jeżeli odłożone zostaną na bok dotychczasowe konflikty dotyczące m. in. istnienia (lub nie) narodu śląskiego oraz ustrojowej pozycji Śląska, w Sejmie może pojawić się partia regionalna. I to nie kosztem mniejszości niemieckiej z Opolszczyzny, związanej z Henrykiem Krollem, lecz kosztem stanu posiadania głównych ogólnopolskich partii.

...
12973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]