Reklama

Droga na urząd

Droga na urząd

22.10.2008
Czyta się kilka minut
Wobec znaczenia urzędu biskupa w życiu wspólnoty Kościoła sprawa jego nominacji należy do wyjątkowo ważnych.
N

Na procedurę składają się dwa etapy: wyznaczenie kandydata oraz nadanie mu tytułu, czyli udzielenie przez papieża misji kanonicznej. Na przestrzeni wieków różnie wyglądała praktyka biskupich nominacji i budziły one wielkie zainteresowanie władz świeckich, które nie wynikało jedynie z troski o Kościół...

Ks. Marek Makowski, opisując ewolucję norm dotyczących procedur, przyjął perspektywę dwuetapową: od początków chrześcijaństwa do Vaticanum II oraz od Soboru do współczesnych rozwiązań konkordatowych. Walorem książki jest uwzględnienie wszystkich krajów, z którymi Watykan zawarł konkordat.

W literaturze polskiej jest to pierwsze kompleksowe ujęcie tego zagadnienia i trzeba powiedzieć, że udane. Możemy teraz lepiej uchwycić tło historyczno-prawne nominacji biskupich i pokusić się o refleksję nad tym, czy współczesna praktyka jest najlepszym rozwiązaniem: może warto by wrócić do systemu papieża Leona I, w którym biskupa wybiera miejscowe duchowieństwo, aprobuje lud diecezji, a wyświęcają biskupi prowincji.

Nominacje biskupów, czego dowodzą najnowsze dzieje Kościoła w Polsce, żywo angażują wiele osób i grup. Książka dostarcza wiedzy potrzebnej do rzeczowej rozmowy nie tylko o osobistych walorach kandydatów. Choć i tych nie można lekceważyć, co staje się oczywiste w świetle analizy norm prawnych i wymogów duszpasterskich.

Ks. Marek Makowski, Nominacje biskupów w Kościele katolickim, Warszawa 2008, Instytut Wydawniczy PAX.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Prorektor Akademii „Ignatianum” w Krakowie, gdzie jest także adiunktem w Instytucie Psychologii. Członek redakcji „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]