Reklama

Drewno, cisza i wiara

Drewno, cisza i wiara

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Gości odwiedzających drewnianą świątynię z XV-XVI w. w Łopusznej witają słowa ks. Tischnera: "Ciszą wszystkich cisz jest cisza kościółka. Kto chce znaleźć Boga, musi wejść w ciszę".
C

Cisza, zapach drewna, przepiękne polichromie, rzeźby - wszystko to tworzy specyficzny klimat kościółków i cerkiewek budowanych w otoczeniu starych drzew. Sprawia, że zainteresowanie zabytkowymi świątyniami wzrasta. Powstają strony internetowe pasjonatów (godna polecenia: www.kosciolydrewniane.pl), wirtualne prezentacje, albumy i przewodniki. Na wspomnianej witrynie zgromadzono opisy i zdjęcia blisko 1600 drewnianych świątyń z Polski i 13 innych krajów (od Rosji przez Ukrainę, Białoruś aż po Francję). Twórcy strony ułożyli także listę strat po serii pożarów kościółków i cerkwi w latach 90. Spłonęło wtedy 25 drewnianych świątyń, wiele na skutek celowych podpaleń (np. w Chabówce, Puszczy Mariańskiej, Skrońsku, Bielawach). Ponoć ten, kto podpalił kościół na Obidowej, sam się zgłosił, bo nie mógł wytrzymać wyrzutów sumienia. Ale to wyjątek. Wielu sprawców podpaleń nie poznamy....

2813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]