Reklama

Dotknięty impulsem

Dotknięty impulsem

01.10.2018
Czyta się kilka minut
Dawno już przyzwyczailiśmy się, że ekran oszukuje nasz zmysł wzroku, a głośnik – nasz słuch. Słyszeliśmy też pewnie o eksperymentach nad „kinem węchowym”. A co z dotykiem?
Muscle-Plotter: układ elektrod sterujący mięśniami użytkownika. PEDRO LOPES / MATERIAŁY PRASOWE
T

Technologie opierające się na symulowaniu wrażeń dotykowych – tzw. technologie haptyczne – są fascynujące z wielu powodów. Zacznijmy od tego, że „dotyk”, w przeciwieństwie do węchu, słuchu czy wzroku, to tak naprawdę kilka różnych zmysłów. Istnieją osobne receptory wykrywające delikatny nacisk, jak choćby ten towarzyszący odczytywaniu liter alfabetu Braille’a, oraz silniejszą, „głęboką” deformację, jak choćby ten, który towarzyszy nam stale, gdy siedzimy na krześle. Rejestrujemy delikatne wibracje, zimno, ciepło, ale też np. ciężar trzymanego w ręku przedmiotu.

Podczas gdy zastępy inżynierów i artystów od lat cyzelują jakość obrazu i dźwięku w filmach i grach komputerowych, przechwalając się kolejnymi postępami w odtwarzaniu półprzezroczystości ludzkiej skóry i szmeru suchych liści, od paru dekad po cichu pełznie ku nam rewolucja haptyczna. Na czym miałaby polegać?

O...

4937

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]