Reklama

Doktor Kościoła

Doktor Kościoła

02.03.2015
Czyta się kilka minut
Św. Grzegorz z Nareku (ur. ok. 944, zm. ok. 1010), ormiański mistyk, wybitny średniowieczny poeta, zostanie nowym Doktorem Kościoła.
Fot. Domena publiczna
F

Franciszek potwierdził pozytywną opinię o przyznaniu mu tytułu Doktora Kościoła wydaną przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych. Uroczystość przyznania tego tytułu ma odbyć się niebawem. Grzegorz jako dziecko trafił do klasztoru w Nareku (dziś wschodnia Turcja), gdzie uzyskał gruntowne wykształcenie (poznał grekę, uczył się matematyki, medycyny, architektury). Po przyjęciu święceń kapłańskich był profesorem i wychowawcą mnichów. Uznawano go za mistrza życia kontemplacyjnego, choć był też oskarżany o herezję. Jest autorem hymnów, ód, komentarza do „Pieśni nad pieśniami”, a przede wszystkim „Księgi pieśni żałobliwych” – arcydzieła literatury mistycznej. Będzie on 36. Doktorem Kościoła katolickiego i trzecim ogłoszonym w ciągu ostatnich trzech lat (po św. Janie z Ávili i św. Hildegardzie z Bingen ogłoszonych w 2012 r. przez Benedykta XVI).

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]