Reklama

Dobro rozdawał

Dobro rozdawał

16.01.2005
Czyta się kilka minut
O. Stefan Miecznikowski - łącząc wiarę z patriotyzmem - miał także bardzo wiele miłości do ludzi. Wywarł wielki wpływ na kilka pokoleń, zwłaszcza na moje - za młode na Październik, za stare na Marzec, ale w najlepszym wieku na czas Solidarności.
O

O takich ludziach mówi się “charyzmatyczny", czego bardzo nie lubię, bo kojarzy się z wodzami, krzykaczami i populistami. Łatwo składają puste obietnice i zapewnienia, że są prawdziwymi Polakami oraz jedynymi pełnomocnikami Pana Boga na Polskę. Od takiego stylu o. Miecznikowski był jak najdalszy. W Łodzi mówiło się zawsze właśnie “ojciec Miecznikowski", nie “ojciec Stefan". Nie wiem, dlaczego, bo o innym wybitnym jezuicie, o. Tomaszu Rostworowskim wszyscy mówili z kolei “ojciec Tomasz".

***

Przyszedł do Duszpasterstwa Akademickiego w Łodzi w połowie lat 60., wpisując się w dzieło wielkich poprzedników, ojców: Rostworowskiego, Huberta Czumy, Tadeusza Boguckiego. To była oaza wolności w epoce późnego Gomułki. W tym czasie nikt nie szedł do więzienia za same poglądy lub pochodzenie, co stanowiło istotną różnicę w porównaniu do...

12655

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]