Reklama

Ładowanie...

Dla wolnych ludzi Królestwa

14.06.2015
Czyta się kilka minut
Zwana konstytucją wolności, otoczona jest legendą.
Królewskie potwierdzenie Magna Charta z roku 1297. Fot. National Archives Washington D.C. / DOMENA PUBLICZNA
8

800 lat temu król Anglii podpisał dokument Magna Charta Libertatum – uznawany za prawny fundament świata anglosaskiego. 

W społeczeństwach świata anglosaskiego cieszy się niepospolitą estymą. Australijczycy, Brytyjczycy, Kanadyjczycy i mieszkańcy Nowej Zelandii traktują ją jako filar tradycji konstytucyjnej swych państw. Jest dla nich powodem do dumy, bo symbolizuje i ucieleśnia wolność. Ta zaś, połączona we właściwej proporcji z pierwiastkiem autorytetu, uchodzi za ostateczny sekret sztuki rządzenia życiem publicznym w państwie demokratycznym.
Kompromis spod Windsoru
Kształtowana przez wieki legenda Wielkiej Karty Wolności początek swój bierze od wydarzeń, które rozegrały się 800 lat temu – 15 czerwca 1215 r. – na polach Runnymede koło Windsoru. Tam podpisano i zaprzysiężono tenże dokument. W jego ostatnich wersach czytamy: „Dano ręką naszą na polu...

11590

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]