Reklama

Dexia: europejski Lehman Brothers?

Dexia: europejski Lehman Brothers?

11.10.2011
Czyta się kilka minut
Chińskie przekleństwo powiada: "Obyś żył w ciekawych czasach".
J

Jakby nie liczyć, mamy już na Zachodzie co najmniej sześć rodzajów kryzysu. Pogłębia się kryzys zadłużenia. Od półtora roku trwa kryzys euro. Na różne sposoby objawia się kryzys gospodarczy; to nie tylko Grecja z gospodarką w zapaści, ale też USA, gdzie koniunktura nie chce "zaskoczyć" i gdzie kiełkuje nowy ruch protestu (patrz str. 30). Rozwija się kryzys polityki na linii władza-obywatel, mający różne oblicza: od Berlusconiego po napięcia w koalicji rządowej w Berlinie, arcypoważne dla Europy, skoro głównie Niemcy dźwigają fundusz EFSF, ten "parasol" strefy euro. I mamy kryzys rynków finansowych, których wirtualne mechanizmy uderzają w realną gospodarkę.

A tymczasem idzie kolejny: kryzys sektora bankowego. Jego sygnały nadchodziły w minionych dniach w tempie narastającym. Adekwatne do tego były reakcje polityków i Europejskiego Banku Centralnego (EBC):...

3743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]