Reklama

Ładowanie...

Deszcz, muzyka, język, życie

26.04.2021
Czyta się kilka minut
Siedemdziesiąt lat temu zmarł jeden z największych filozofów XX wieku. Najprawdziwszy miłośnik i poszukiwacz mądrości.
Ludwig Wittgenstein. Swansea, Walia, wrzesień 1947 r. BEN RICHARDS ZE ZBIORÓW WITTGENSTEIN ARCHIVE; CAMBRIDGE

„Powiedz im, że życie miałem wspaniałe” – ostatnie słowa Ludwiga Wittgensteina, wypowiedziane 28 kwietnia 1951 r., dzień przed śmiercią, przekazała jego przyjaciołom Joan Bevan, żona jego osobistego lekarza, Edwarda Bevana. To u nich w domu, w Cambridge, jeden z największych myślicieli XX wieku spędził ostatnie miesiące życia, umierając powoli na raka i pracując intensywnie nad filozoficznym poszukiwaniem pewności.

Gdy pod koniec tamtego kwietnia stało się jasne, że Wittgenstein odchodzi, państwo Bevan zawiadomili jego najbliższych przyjaciół, a ci postanowili przyjechać i spędzić z nim ostatnie chwile. Gdy przybyli, Ludwig był już nieprzytomny – byli przy nim, gdy umierał, kilka dni po swoich sześćdziesiątych drugich urodzinach.

Było czterech braci

Urodził się w Wiedniu, w jednej z najbogatszych rodzin cesarsko-królewskiego imperium, jako najmłodszy z ośmiorga...

16223

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]