Reklama

Demokracja według Grilla

Demokracja według Grilla

28.01.2017
Czyta się kilka minut
Trybunały ludowe dla mediów proponuje Beppe Grillo – były komik, dziś lider zdobywającego masowe poparcie wśród Włochów Ruchu Pięć Gwiazd. To jego kolejny pomysł na walkę z „systemem”, w której może liczyć na wsparcie z Rosji.
Beppe Grillo, lider Ruchu Pięciu Gwiazd w czasie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Maj 2014 r. Fot. Remo Casilli / REUTERS / FORUM
Z

Zaczęło się od kilku artykułów w dzienniku „La Stampa” oraz innych włoskich i międzynarodowych pismach z listopada 2016 r., w których opisywano fenomen fałszywych informacji rozprzestrzenianych przez związane z Ruchem Grilla strony internetowe, blogi i konta społecznościowe. Dziennikarze różnych redakcji odkryli, że wiele spośród tych fałszywych informacji pochodzi z propagandowych źródeł Kremla – np. sieci RT, agencji Sputnik czy rosyjskiej agencji RT z siedzibą w Berlinie [patrz „TP” nr 51-52/2016 – red.].

Lud kupuje...

Gdy sprawą zajęli się czołowi politycy Włoch, w tym prezydent Sergio Mattarella, a także gdy głos zabrał Giovanni Pitruzzella – szef Antitrust, niezależnej instytucji dbającej o przejrzystość urzędów publicznych – Grillo przeszedł do kontrataku.
Co ciekawe, Pitruzzella w wywiadzie dla „Financial Times” nie odnosił się bezpośrednio...

15429

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]