Reklama

Ładowanie...

Dariusz Popiela laureatem Nagrody im. Andrzeja Wajdy i Nagrody POLIN 2021

Dariusz Popiela laureatem Nagrody im. Andrzeja Wajdy i Nagrody POLIN 2021

29.11.2021
Czyta się kilka minut
„Aby uratować Sodomę i Gomorę, Abraham wytargował z Bogiem że wystarczy aby znalazło się dziesięcioro sprawiedliwych. My musimy znaleźć jeszcze dziewięciu - jednego sprawiedliwego już mamy.” - powiedział Wojciech Ornat podczas wygłaszania laudacji.
Andrzej Zoll, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Dariusz Popiela, fot. Jacek Taran
Andrzej Zoll, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Dariusz Popiela, fot. Jacek Taran
W

W sobotę 27 listopada w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się gala wręczenia Nagrody im. Andrzeja Wajdy przyznawanej przez Fundację Kyoto-Kraków. Nagroda wręczana jest od 2018 roku za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej. Tegorocznym laureatem został Dariusz Popiela, bohater produkowanego przez Fundację Tygodnika Powszechnego filmu „Ukos Światła” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego.

Treść laudacji wygłoszonej przez Wojciecha Ornata


Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Dariusz Popiela, fot. Jacek Taran

Dariusz Popiela, kajakarz, olimpijczyk, medalista mistrzostw Polski, Europy i świata, zajmuje się odnajdywaniem zaginionych i zniszczonych macew w małopolskich wsiach i miasteczkach. Każdy odzyskany i odczytany kamień to odzyskane imię i nazwisko ofiary Zagłady. Działania Popieli i zgromadzonej wokół niego grupy wolontariuszy pozwoliły na imienne upamiętnienie już kilku tysięcy ofiar Zagłady w Krościenku, Grybowie, Czarnym Dunajcu i Nowym Targu. Właśnie taka idea - snucia jednostkowych historii osób, które żyły wśród nas, miały imiona i nazwiska, rodziny, przyjaciół i jedno, niepowtarzalne życie -  przyświeca ludziom zgromadzonym wokół stworzonego przez Popielę projektu „Ludzie, nie liczby”.

„To co jest w judaizmie, micwa, czyli taki dobry uczynek, kiedy robisz coś dla zmarłego – pamiętasz o nim zostawiając kamień, dbasz o grób – robisz bezinteresownie, bo ta osoba nie może ci podziękować. I to jest najpiękniejsze w tej pracy.”  - Dariusz Popiela

Za bezinteresowną chęć pielęgnowania pamięci o tych, którzy nie mogą dbać o nią sami, Popiela został laureatem Nagrody im. Andrzeja Wajdy. Przyznanie odznaczenia poprzedziły przemówienia Prezeski Fundacji Kyoto-Kraków Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, Dyrektorki Muzeum Manggha Bogny Dziechciaruk-Maj, Członkini Zarządu Fundacji Wioletty Laskowskiej-Smoczyńskiej oraz pierwszego laureata Nagrody, Jerzego Owsiaka. Laudację wygłosił Wojciech Ornat.

30 listopada odbył się finał konkursu Nagrody POLIN 2021. Dariusz Popiela został nominowany do nagrody wraz z Urszulą Antosz-Rekucką z Mszany Dolnej, Markiem Chmielewskim z Orli, Józefem Gucwą z Bobowej, Ingą Marczyńską, działająca w Małopolsce i na Podkarpaciu oraz Urszulą Rybicka z Wrocławia i został ogłoszony jej laureatem. Transmisję z finału konkursu można obejrzeć na Facebookowym fanpage'u Muzeum POLIN.

Dariusz Popiela jest bohaterem produkowanego przez Fundację Tygodnika Powszechnego filmu „Ukos Światła”. Wierzymy, że dzięki tej produkcji opowieść o działaniach Popieli, a przede wszystkim odzyskane przez niego historie, dotrą do wielu osób.

Projekt jest w końcowej fazie produkcji, jednak do jej sfinalizowania i domknięcia budżetu nadal potrzebujemy brakujących środków. Wpłaty darczyńców w wielkim stopniu umożliwiły dotychczasową realizację tego projektu, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy postanowili opowiedzieć tę ważną historię z nami. Zachęcamy Państwa do wsparcia produkcji. Niezbędne informacje znajdą Państwo tutaj.

Galeria zdjęć
  • Dariusz Popiela, fot. Jacek Taran
  • Krystyna Zachwatowicz-Wajda, fot. Jacek Taran
  • Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Dariusz Popiela, fot. Jacek Taran
  • Wojciech Ornat, fot. Jacek Taran

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]