Dariusz Popiela laureatem Nagrody im. Andrzeja Wajdy i Nagrody POLIN 2021

„Aby uratować Sodomę i Gomorę, Abraham wytargował z Bogiem że wystarczy aby znalazło się dziesięcioro sprawiedliwych. My musimy znaleźć jeszcze dziewięciu - jednego sprawiedliwego już mamy.” - powiedział Wojciech Ornat podczas wygłaszania laudacji.

29.11.2021

Czyta się kilka minut

Andrzej Zoll, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Dariusz Popiela, fot. Jacek Taran / Jacek Taran
Andrzej Zoll, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Dariusz Popiela, fot. Jacek Taran / Jacek Taran

W sobotę 27 listopada w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się gala wręczenia Nagrody im. Andrzeja Wajdy przyznawanej przez Fundację Kyoto-Kraków. Nagroda wręczana jest od 2018 roku za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej. Tegorocznym laureatem został Dariusz Popiela, bohater produkowanego przez Fundację Tygodnika Powszechnego filmu „Ukos Światła” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego.

Treść laudacji wygłoszonej przez Wojciecha Ornata

Obraz
Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Dariusz Popiela, fot. Jacek Taran

Dariusz Popiela, kajakarz, olimpijczyk, medalista mistrzostw Polski, Europy i świata, zajmuje się odnajdywaniem zaginionych i zniszczonych macew w małopolskich wsiach i miasteczkach. Każdy odzyskany i odczytany kamień to odzyskane imię i nazwisko ofiary Zagłady. Działania Popieli i zgromadzonej wokół niego grupy wolontariuszy pozwoliły na imienne upamiętnienie już kilku tysięcy ofiar Zagłady w Krościenku, Grybowie, Czarnym Dunajcu i Nowym Targu. Właśnie taka idea - snucia jednostkowych historii osób, które żyły wśród nas, miały imiona i nazwiska, rodziny, przyjaciół i jedno, niepowtarzalne życie -  przyświeca ludziom zgromadzonym wokół stworzonego przez Popielę projektu „Ludzie, nie liczby”.

„To co jest w judaizmie, micwa, czyli taki dobry uczynek, kiedy robisz coś dla zmarłego – pamiętasz o nim zostawiając kamień, dbasz o grób – robisz bezinteresownie, bo ta osoba nie może ci podziękować. I to jest najpiękniejsze w tej pracy.”  - Dariusz Popiela

Za bezinteresowną chęć pielęgnowania pamięci o tych, którzy nie mogą dbać o nią sami, Popiela został laureatem Nagrody im. Andrzeja Wajdy. Przyznanie odznaczenia poprzedziły przemówienia Prezeski Fundacji Kyoto-Kraków Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, Dyrektorki Muzeum Manggha Bogny Dziechciaruk-Maj, Członkini Zarządu Fundacji Wioletty Laskowskiej-Smoczyńskiej oraz pierwszego laureata Nagrody, Jerzego Owsiaka. Laudację wygłosił Wojciech Ornat.

30 listopada odbył się finał konkursu Nagrody POLIN 2021. Dariusz Popiela został nominowany do nagrody wraz z Urszulą Antosz-Rekucką z Mszany Dolnej, Markiem Chmielewskim z Orli, Józefem Gucwą z Bobowej, Ingą Marczyńską, działająca w Małopolsce i na Podkarpaciu oraz Urszulą Rybicka z Wrocławia i został ogłoszony jej laureatem. Transmisję z finału konkursu można obejrzeć na Facebookowym fanpage'u Muzeum POLIN.

Dariusz Popiela jest bohaterem produkowanego przez Fundację Tygodnika Powszechnego filmu „Ukos Światła”. Wierzymy, że dzięki tej produkcji opowieść o działaniach Popieli, a przede wszystkim odzyskane przez niego historie, dotrą do wielu osób.

Projekt jest w końcowej fazie produkcji, jednak do jej sfinalizowania i domknięcia budżetu nadal potrzebujemy brakujących środków. Wpłaty darczyńców w wielkim stopniu umożliwiły dotychczasową realizację tego projektu, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy postanowili opowiedzieć tę ważną historię z nami. Zachęcamy Państwa do wsparcia produkcji. Niezbędne informacje znajdą Państwo tutaj.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł