Reklama

Daj mi, Panie, poczucie humoru

Daj mi, Panie, poczucie humoru

08.01.2018
Czyta się kilka minut
Kiedy spotykam się z Czytelnikami, prawie zawsze pytają, co zrobić, żebyśmy nie byli tak podzieleni, jak jesteśmy.
GRAŻYNA MAKARA
P

Pytają, jak rozbroić dzielącą nas, Polaków, wrogość. Pytają, choć wiedzą, że tak jak oni, nie wiem. Nie wiem, a jednak odpowiadam.

Czasem ironicznie, że musiałoby nas dotknąć jakieś nieszczęście, np. okupacja, bo, jak napisał Różewicz w wierszu „Zielona róża”: „Pamiętacie / byliśmy otwarci / w czasach największego ucisku / cudze cierpienie i cudza radość / łatwo przenikały do naszego wnętrza / wasze życie biegło do mnie / ze wszystkich stron”. Albo mówię (wiedząc, iż powtarzam banały), że musimy się nauczyć słuchać „innego”. Albo że (odwołując się do chrześcijańskich korzeni) gdyby chrześcijanie zaczęli poważnie traktować Ewangelię, problemu „języka nienawiści” by nie było. Jednak, być może, przyczyną polskich morderczych podziałów jest narodowe ponuractwo, czyli narodowy brak poczucia humoru.

Wyjaśniam, że poczuciem humoru nie jest umiejętność opowiadania dowcipów przy...

4124

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

za tak piekny znowu artykul i tak wiele MADRYCH RECEPT na pozytywny dialog oraz na wlasciwy humor.,bo jalk dotad w naszych dialogach/klotniach/-znajdujemy sie jeszcze nadal w Starym Testamencie i CHRYSTUS ze Swym POKOJEM a moze i tez czasem Humorem jeszcze sie nam nie narodzil Dzisiaj chociazby Swe uzdrowienia rozpoczal wlasnie od Tesciowej a dopiero potem zajal sie pozostalymi. A na koniec pytanie :Czy demokracja musi skladac sie zawsze z wielu partii ? moze byc przeciez tak ze Polska bedzie wyjatkiem w skali swiata z najbardziej demokratycznym rzadem skladajacym sie w 100 % Z SAMYCH JAROSLAWOW 1 I bedzie tak jak za miedza: Nokolaj Nikolajewicz Nikolajewiczowi...

Kolejny dobry artykuł z receptą na nasze polskie choroby. Autor umiejętnie przekonuje, że niewiele potrzeba, aby zasypać rowy podziałów. Po prostu na nowy rząd trzeba patrzeć z przymrużeniem oka :) Księdza serdecznie pozdrawiam.

... czytaniem felietonów ks. Bonieckiego i nigdy nie będzie dosyć wdzięczności za nie.

Czy ta piosenka - śpiewana przez Janka Młynarskiego - to jest żart jedynie czy już mowa nienawiści ? https://www.youtube.com/watch?v=khdF9eURnVs

Gdzie Pan się dopatrzył mowy nienawiści? Przecież to jest przedwojenna piosenka w wykonaniu współczesnym.

A twórcami byli Polacy a ściślej polscy Żydzi. Mnie osobiście tekst wydaje się dość zabawny ale - tu przypomnę - wiersz o murzynku Bambo został uznany za rasistowski przez niektóre środowiska więc "foxtrot arabski" też może budzić - być może w tych samych środowiskach - pewne zastrzeżenia. No nie ukrywajmy tego, że nasz brat z kręgu kultury islamu jest tu ukazany w sposób karykaturalny.

Jak Pan tak rozkłada twórczość na czynniki pierwsze to zaczynam się czuć jak w szkole, kiedy miała za zadanie wyjaśnić - co autor miał na myśli. Może jednak ma Pan trochę racji.

Chyba nie można oczekiwać od artystów - w tym przypadku od Jazz Band Młynarski - aby cenzurowali przedwojenne piosenki. I zresztą trochę w tym karykaturalnym obrazie Abduł Beya jest prawdy - niestety. Moim córkom piosenka się podoba a one są bardzo muzykalne.

Wszystko to prawda co Ksiądz pisze, nie rozumiem tylko tej aluzji do narodzin Chrystusa. Nie jestem znawcą Judaizmu i nie wnikam w ich wierzenia, ale oni chyba po dzień dzisiejszy czekają na mesjasza, z ich szych świętych pism wcale nie wynikało, że narodzi się w Betlejem ponad dwa tysiące lat temu. Nie znam się, ale oni chyba mają niezgorszych teologów niż my. Stosowanie zbyt uproszczonych skrótów myślowych też pogłębia podziały.

To trochę ich sze i trochę na sze Księgi.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]