Reklama

Czym jest wiara

Czym jest wiara

28.03.2016
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI: Znakiem czasów jest dla mnie coraz bardziej dominująca idea miłosierdzia Bożego. Począwszy od siostry Faustyny, której wizje odzwierciedlają współczesne pragnienie Bożej dobroci.
Benedykt XVI podczas uroczystości kreowania kardynałów. Bazylika św. Piotra, 14 lutego 2015 r. Fot. Tony Gentile / REUTERS / FORUM
K

KS. JACQUES SERVAIS SJ: Wasza Świątobliwość pisał kiedyś: „wiara chrześcijańska nie jest ideą, jest życiem”. Komentując sławne zdanie Pawłowe (Rz 3, 28) stwierdza Wasza Świątobliwość: „Wiara jest darem dla wierzących przekazanym poprzez Wspólnotę, która ze swej strony jest owocem daru Bożego”. Co to oznacza?

BENEDYKT XVI: Chodzi o kwestię: czym jest wiara i jak się do niej dochodzi. Z jednej strony wiara jest głęboko osobistym kontaktem z Bogiem, który dotyka mnie w najgłębszej istocie i stawia mnie w obliczu Boga żywego w sposób absolutnie bezpośredni. Czyli tak, bym mógł do Niego mówić, kochać Go i wejść z Nim w komunię. Ale jednocześnie ten w najwyższym stopniu osobisty fakt jest nierozerwalnie związany ze wspólnotą. Do istoty wiary należy to, że wprowadza mnie ona w „my” dzieci Bożych, w wędrującą wspólnotę braci i sióstr.


...

11999

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

opodatkowania kleru podatkiem dochodowym a całego katolickiego Koncernu wszystkimi podatkami jakie tylko są na świecie. Nie życze sobie płacić alimentów na pozamałżeńskie dzieci księży. !!!

Ojcze Świety, gdzie jesteś? Odkad się usunąłeś, brak mi dobrych rad, a Kosciół staje się coraz bardziej niemądry i obcy...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]