Reklama

Dzień powszedni papieża emeryta

Dzień powszedni papieża emeryta

28.03.2016
Czyta się kilka minut
Jak wygląda dzień powszedni papieża seniora trzy lata po ustąpieniu z urzędu?
B

Benedykt XVI zamieszkał w trzykondygnacyjnym budynku klasztornym położonym na stokach Ogrodów Watykańskich. Tutaj rano odprawia mszę, potem je śniadanie. Czas przed południem poświęca na modlitwę, lekturę oraz obfitą – jak ujawnia jego osobisty sekretarz abp Georg Gänswein – korespondencję. Czasem przyjmuje gości. Dwa razy dziennie spaceruje: po obiedzie wychodzi na duży klasztorny taras, później zaś przy grocie Matki Bożej z Lourdes w Ogrodach Watykańskich odmawia różaniec wraz ze swoim sekretarzem. Dzień kończy po modlitwie wieczornej w kaplicy, ok. godziny 21. Papież senior często zasiada za fortepianem, wówczas żelaznym punktem repertuaru jest Mozart. Dużą radość sprawia mu dokarmianie dwóch kotów – Contessy i Zorra – mieszkańców ogrodów.

Choć po abdykacji zapowiadał, że „chce być obecny, ale niewidoczny”, Benedykt XVI nie prowadzi życia mniszego. Już siedem razy...

3862

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]