Dzień powszedni papieża emeryta

Jak wygląda dzień powszedni papieża seniora trzy lata po ustąpieniu z urzędu?

28.03.2016

Czyta się kilka minut

Benedykt XVI zamieszkał w trzykondygnacyjnym budynku klasztornym położonym na stokach Ogrodów Watykańskich. Tutaj rano odprawia mszę, potem je śniadanie. Czas przed południem poświęca na modlitwę, lekturę oraz obfitą – jak ujawnia jego osobisty sekretarz abp Georg Gänswein – korespondencję. Czasem przyjmuje gości. Dwa razy dziennie spaceruje: po obiedzie wychodzi na duży klasztorny taras, później zaś przy grocie Matki Bożej z Lourdes w Ogrodach Watykańskich odmawia różaniec wraz ze swoim sekretarzem. Dzień kończy po modlitwie wieczornej w kaplicy, ok. godziny 21. Papież senior często zasiada za fortepianem, wówczas żelaznym punktem repertuaru jest Mozart. Dużą radość sprawia mu dokarmianie dwóch kotów – Contessy i Zorra – mieszkańców ogrodów.

Choć po abdykacji zapowiadał, że „chce być obecny, ale niewidoczny”, Benedykt XVI nie prowadzi życia mniszego. Już siedem razy uczestniczył w uroczystościach kościelnych – brał udział w konsystorzach i ceremonii kreowania kardynałów oraz w kanonizacji swoich poprzedników, św. Jana XXIII i św. Jana Pawła II. Ostatnio był obecny podczas uroczystego otwarcia Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej na rozpoczęcie Roku Miłosierdzia – 8 grudnia. Papież senior podpierając się laską przeszedł przez Drzwi tuż po Franciszku.

Wygląda też na to, że Franciszek radzi się Benedykta XVI w kierowaniu Kościołem, gdyż co dwa, trzy miesiące go odwiedza, a wtedy długo rozmawiają bez świadków. Obecny papież często też telefonuje do swojego poprzednika.

Od pewnego czasu papież senior chętniej wypowiada się publicznie.

Przełom nastąpił w lipcu ubiegłego roku, gdy Benedykt XVI wbrew zasadzie, iż od czasu wyboru na papieża nie przyjmuje żadnych wyróżnień, przyjął doktoraty honoris causa od dwóch krakowskich uczeni: Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Wówczas wygłosił pierwsze oficjalne przemówienie.

Z okazji trzeciej rocznicy abdykacji zgodził się nawet udzielić wywiadu bawarskiemu kolorowemu magazynowi „Bunte”. Mówi w nim, że wierzy, iż kanclerz Niemiec Angela Merkel poradzi sobie z kryzysem uchodźczym. Papież z uznaniem wypowiada się także o byłym niemieckim ministrze spraw społecznych, Norbercie Blümie, który niedawno odwiedził uchodźców w Grecji. „Podróżować mając 80 lat oraz spędzić noc w namiocie w obozie dla uchodźców w Grecji w tym wieku nie jest rzeczą prostą” – powiedział.

Nie opuszcza go też poczucie humoru: wspomnienie długotrwałego małżeństwa eksministra (Blüm swoją przyszłą żonę poznał na jednym z wykładów Ratzingera) stało się okazją do żartu: „Żaden cud, jeśli ktoś poznaje się podczas teologicznego wykładu” – zażartował Benedykt XVI.

Abp Georg Gänswein podkreśla, że papież senior jest w bardzo dobrej kondycji duchowej i interesuje się tym, co dzieje się w Kościele oraz na świecie. Jedyną dolegliwością są coraz większe problemy z chodzeniem.
Dowodem na aktywność papieża seniora (16 kwietnia skończy 89 lat) jest także rozmowa, której obszerne fragmenty publikujemy poniżej.

Wywiad z Benedyktem XVI przeprowadził po niemiecku belgijski jezuita ks. Jacques Servais z okazji zorganizowanego przez Rektorat Kościoła Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie w dniach 8–10 października 2015 r. sympozjum teologicznego na temat „usprawiedliwienia przez wiarę” (zagadnienia, które poróżniło Lutra z Kościołem katolickim). Rozmowa została przeczytana podczas sympozjum przez abp. Gänsweina, natomiast 16 marca ukazała się po włosku w dzienniku „L’Osservatore Romano”. Jak poinformowano, papież senior autoryzował włoski przekład. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2016